Európa

Ijesztő lépésre szánta rá magát Putyin

Hirdetés

Három nappal azelőtt, hogy az USA megválasztott elnöke, Donald Trump visszatérne a Fehér Házba, Oroszország és Irán aláírt egy egyezményt, amelyen hónapok óta dolgoztak – szúrta ki a CNN. Ráadásul a lap szerint Oroszország és Irán partnersége arra irányul, hogy megkérdőjelezze és szembeszálljon az Egyesült Államok által vezetett nemzetközi renddel, tudatta a Mandiner.hu.

Miközben az új amerikai kormány nyitottabb hozzáállást ígér az Oroszországgal való együttműködésre, ez az új partnerség Irán és Oroszország között stratégiai kihívást jelent az USA számára, még akkor is, ha a kormány a diplomáciai kapcsolatait szeretné javítani Moszkvával – fejtegeti a CNN.

És bár a lap sem feledkezik meg róla, hogy Oroszország és Irán kapcsolata is bonyolult múltra tekint vissza, tele konfliktusokkal, és még most is egyensúlyoznak az együttműködés és a bizalmatlanság határán, aláhúzzák: az ukrajnai háború közelebb hozta Moszkvát és Teheránt egymáshoz.

„Az az elképzelés, hogy az Egyesült Államok nem csupán ellenfélként, hanem külpolitikájuk minden területén stratégiai célként jelenjen meg, közelebb hozta őket egymáshoz” – mondta Jon Alterman, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának Közel-Kelet Központ igazgatója a CNN-nek.

Vlagyimir Putyin orosz elnök üdvözölte az új megállapodást, és örömmel beszélt az egyre bővülő „stratégiai partnerségről.”

Hirdetés

„Amikor Iránról és Oroszországról beszélünk, az iráni fél részéről nagyon erős bizalmatlanság húzódik Oroszország irányába” – értékelte a helyzetetet a CNN-nek Nikita Smagin. Mint a szakértő rámutatott: Oroszország szintén óvatos lehet egy kölcsönös védelmi paktummal kapcsolatban, hiszen Irán számára Izrael jelenti az azonnali fenyegetést.

Úgy gondolom, ez részben egy üzenet a Trump-kormány számára, hogy mindkét országnak vannak alternatívái, üzente Alterman, majd hozzátette: az irániak eszközöket keresnek, amelyeket felhasználhatnak az amerikaiakkal szembe.

A CNN cikke kitér arra is: Irán, szembenézve az ENSZ-szankciók esetleges újbóli bevezetésének kilátásával – amelyeket a 2015-ös nukleáris megállapodás értelmében oldottak fel –, sürgetően keres módokat arra, hogy meggyőzze az Egyesült Államokat, hogy csatlakozzon újra a megállapodáshoz, amelyből Trump 2018-ban kilépett.

Mint a portál cikke fogalmaz: Oroszország számára az új egyezmény Iránnal – egy olyan országgal, amely talán közelebb áll, mint valaha, ahhoz, hogy nukleáris fegyvert állítson elő – részben arról szólhat, hogy a további eszkaláció lehetőségét lebegtesse egy olyan új amerikai kormány előtt, amelyet kevésbé tart elkötelezettnek Ukrajna irányában.

„Az irániaknak kétségtelenül vannak aggasztó képességeik, az oroszok pedig kétségkívül bebizonyították, hogy hajlandók is ezeket alkalmazni” – idézi a CNN Altermant.

Hirdetés

Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!