Site icon Mai Világ

Ismét feltűnt Kuleba, és már nem elég neki az EU pénze

Hirdetés

Dmitro Kuleba volt ukrán külügyminiszter nem bízik abban, hogy Donald Trump tető alá tud hozni egy békemegállapodást a harcoló felek között. A POLITICO-nak adott interjújában ragaszkodott ahhoz, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnöknek „nincs kedve” alkut kötni, és azt mondta, hogy Trump csak az ukrán frontvonalak összeomlását kockáztatja, ha az új amerikai kormányzat nem szállít fegyvereket Kijevnek.

Kuleba megkérdőjelezte Ukrajna nyugati partnereinek – különösen Németországnak – az elszántságát is, és kifogásolta, hogy míg Oroszországnak sikerült olyan szövetségeseket találnia, mint Észak-Korea, amely csapatokat küldött, addig Kijev szövetségesei következetlenek és megbízhatatlanok voltak a fegyvertámogatást illetően ia.

„Az emberek Európában haragudhatnak rám, de én folyamatosan azt mondtam, és továbbra is azt fogom mondani, hogy az igazság az, hogy ma Oroszországnak van egy barátja, aki kész elküldeni a katonáit, hogy meghaljanak Oroszországért” – mondta, miközben Ukrajna barátai még a szükséges fegyvereket sem küldik el neki.

Trump béketervére visszatérve, amelynek sarkalatos pontja a konfliktus befagyasztása a jelenlegi vonalak mentén, Kuleba kijelentette: az nem fog működni, mivel Putyint nem érdekli a diplomácia, ehelyett megpróbálja kifárasztani a Nyugatot.

A volt külügyminiszter azt sem látja, hogy Volodimir Zelenszkij elnök hogyan írhatna alá bármilyen paktumot, amely elfogadja a Krím és a kelet-ukrajnai Donbasz régió annektálását, vagy a lemondást a NATO-tagságról.

Hirdetés

Kuleba egyik legnagyobb félelme, hogy Trump visszatartja a fegyvereket és a lőszert. Ha ez megtörténik, szerinte szörnyűek lesznek a következmények:

„A donbászi frontvonal összeomlik, és az oroszok ott lesznek Dnyipro, Poltava és Zaporizzsja kapujában” – figyelmeztetett, hozzátéve: „Ez lesz a legveszélyesebb pillanat Ukrajna számára ebben a háborúban”.

Arra a felvetésre, hogy Joe Biden elnök jóváhagyta a nagy hatótávolságú rakéták bevetését Oroszország nemzetközileg elismert határain belül, Kuleba elmondta: arra számít, hogy az eszkaláció folytatódni fog, de nem hiszi, hogy kicsúszik az irányítás alól, hiszen Kijev önállóan nem tudja használni azokat a fegyvereket, Oroszország pedig az Oresnyik bevetése előtt is értesítette az Egyesült Államokat.

Ha Trump valóban elkezdi „kiéheztetni Ukrajnát”, az ország sorsa végeredményben az EU-n fog múlani.

„A nagy ismeretlen az, hogy az Európai Unió hogyan fog viselkedni” – jegyezte meg Kuleba, aki továbbra sem biztos abban, hogy Európa fel fog-e lépni, és kompenzálni fogja-e Ukrajna amerikai támogatásának elvesztését vagy csökkenését. De szerinte egyedül az EU nem is tudja pótolni azt, amit az Egyesült Államok elvehet az ukránoktól.

Hirdetés

Ugyanakkor azt is elmontda, hogy bízik abban, hogy Franciaország, Nagy-Britannia, valamint az északi és a balti országok fokozni akarják majd a támogatásukat.

Ritka, hogy egy ukrán politikussal egyetértünk, de Kuleba nyilatkozatába nem nagyon lehet belekötni. Olyan szempontból, persze, igen, hogy amit mi szeretnénk (béke) és amit mi igazságosság alatt értünk, az egészen más, mint amit ő ért ezek alatt. De mi sem hiszünk abban, hogy Trump képes lesz egy csapásra békét teremteni – nagyon meg kellene változnia a nemzetközi környezetnek és a hadi helyzetnek is ahhoz, hogy az oroszok aláírjanak bármit.

Másfelől, Ukrajnában jó eséllyel polgárháborúhoz, de minimum káoszhoz és anarchiához vezetne az, ha Zelenszkij aláírna egy tűzszüneti megállapodást, rengetegen vannak ugyanis – tegyük hozzá: fegyverben – még mindig, akik számára csak a győzelem vagy a halál elfogadható választás.

Tény az is, hogy az EU meglehetősen eltökéltnek tűnik, s bár Németország végig húzódozott, a berlini kormány bukása után valószínűleg a CDU/CSU fog kancellárt adni, a CDU pedig kifejezetten háborúpárti. De épp a napokban jelentette be a lengyel külügyminiszter is, hogy mindent el kell követni Ukrajna háborúban tartása érdekében, s hogy ők ezen dolgoznak.

Ebben a pillanatban tehát nagyobb az esélye annak, hogy az uniós elit megpróbálja folytatni a háborút. A helyzet ez.

Hirdetés
Hirdetés

Egyébként az interjú egy pontján úgy tűnt, mintha Kuleba Zelenszkijnek akart volna üzenni, hogy mielőbb vegye vissza. Nyilván, hiányoznak neki azok az idők, amikor világszerte haknizhatott, követelőzhetett, és biztosan csurrant-cseppent valami a nyugati támogatásokból is… Csak azt nem értjük: ha látja, hogy mi van, és azt is, mi történt eddig, akkor hogyan gondolhatja, hogy az USA támogatásával jövőre vagy az után képesek lesznek megnyerni a háborút?

bekezdések.hu

Hirdetés
loading...
Exit mobile version