Itt a nagy terv: Orbán Viktor kormánya ezt teszi!
A magyar gazdaság a következő két évben 4% felett növekedhet, de ahhoz, hogy ez fenntartható legyen később is, nem elegendő a fiskális és monetáris eszközök alkalmazása, hanem különösen fontos a gazdaság körüli alrendszerek versenyképességének javítása – mondta a Portfolio-nak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Ilyen kulcsfontosságú terület pl. az oktatás, különösen a felnőttképzés és szakképzés, a nyelvtudás, a digitális technológia és a kutatás-fejlesztés. Az MKIK a napokban küldte meg a javaslatait Orbán Viktor miniszterelnöknek.
Arra a felvetésre, hogy az uniós pénzek hiánya visszaveti majd a növekedést, az MKIK elnöke úgy reagált: nem várható, hogy az EU érdemben csökkenti a Magyarországnak szánt forrásokat. Parragh László szerint az uniónak van egy olyan tulajdonsága, hogy a perifériáról az erőforrások a centrumba áramlanak, ez leginkább a munkaerőnél látható. „Ha ezt Európa nem ismeri fel, és nem ad ebből vissza valamilyen alapon keresztül, akkor előbb-utóbb ezek az országok megfontolják, hogy az unió tagjai akarnak-e maradni.”
Parragh László főbb gondolatai:
- A digitalizáción és a hatékonyságjavuláson keresztül jelentősen csökkenthető a közszféra mérete (ahogy pl. a NAV-nál történik), az ott dolgozók egy részének a vállalatoknál kell elhelyezkednie.
- Az észt példán keresztül meg kell valósítani a közszféra digitalizációját, ennek eredményeképpen közhiteles adatbázis hozható létre, nagymértékben csökkentve a bürokratikus terheket a cégeknél és a magánszemélyeknél.
- Programokat kell indítani a vállalatok digitalizációjának erősítésére, ami végül magasabb nyereségességhez vezet.
- A legnagyobb gond a munkaerőhiány. Magyarországon 500 ezer munkavállalót lehetne átterelni a versenyképes vállalatokhoz, miközben a gyors béremelések hatására a 300-500 ezerre becsült külföldön dolgozó magyarok egy része is hazajöhetne.
- A gyors béremelésnek a járulékok intenzív csökkenésével kell járnia.
Ha valami nem roppan össze a világban, akkor idén és jövőre 4% felett növekedhet a magyar gazdaság. Az pedig már rajtunk múlik, hogy mennyire tudjuk az optimálisnak tűnő éveket megragadni és kihasználni, hogy a következő időszakban is fenntartható legyen ez a pálya – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki a napokban küldte meg a kamara javaslatait Orbán Viktor miniszterelnöknek.
Hangsúlyozta: a jelenlegi, konjunkturális időszakban kell megtenni azokat a lépéseket, amelyek segítik, hogy fenntartható maradjon a növekedési ütem, így amikor majd rosszabbra fordul a globális konjunktúra, akkor sem lassul nagymértékben a magyar gazdaság növekedése.
Forrás: portfolio