Javítaná a nők munkaerő piaci helyzetét Nógrád megyében a SEAGULL
A projekt címe: „Esélyteremtés nőknek Nógrádban”
Mi a projekt célja?
.Az Az EFOP 1.2.9-17 konstrukció célkitűzéseivel összhangban a projekt célja a nők munkaerő-piaci helyzetének javítása, valamint a család és munka összeegyeztethetőségének előmozdítása helyi megoldásokkal és együttműködésekkel, különösen az atipikus foglalkoztatási formák népszerűsítésével.
A projekt a munkaképes korú nők foglalkoztatottságának növelését tűzte ki célul, a munkanélküliség és az inaktívak arányának csökkentésével, a foglalkoztathatóság javításával, valamint a munkába állás és munkában maradás megkönnyítésével. A munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalát egyaránt erősíti a térségi munkaerőpiac releváns szereplői közötti együttműködés kialakítása és tartalmi elemeinek bővítése, amely a tervezett projekt tevékenységei közé tartozik.
Az együttműködés hozzájárulhat a munkaerő kínálatot alakító képzések tartalmi és minőségi jellemzőinek javításához, a helyi gazdaság erősítéséhez, a térségi foglalkoztatók együttműködéséhez és a foglakoztatási helyzetet javító szabályozási és egyéb intézkedések, változtatási igények kialakításához.
Kik a projekt megvalósítói?
Az EFOP 1.2.9-17 „Nők a családban és a munkahelyen” konstrukció keretében a Jonathan Livingston SEAGULL Alapítvány, mint konzorciumvezető a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal, valamint IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal, mint konzorciumi tagokkal együttműködve valósítja meg az „Esélyteremtés nőknek- Nógrádban” elnevezésű projektet.
Milyen tevékenységeket valósít meg a projekt?
A program tervezett tevékenységeit és szolgáltatásait a projekt keretében, Salgótarjánban, a J. L. SEAGULL Alapítvány székhelyén (Salgótarján, Meredek út 9.) kialakított Női Információs és Szolgáltató Központ (Nő-Köz-Pont) koordinálja.
A projekt keretében 36 hónapos időtartamban működtetett Nő-Köz-Pont a Kelet- Nógrád térségében élő aktív korú nők számára nyújt szolgáltatásokat annak érdekében, hogy munkaerő-piaci helyzetük javuljon, megismerve és igénybe véve az atipikus foglalkoztatási formákat is.(pl. részfoglalkozás, távmunka, bedolgozás, önfoglalkoztatás, munkakörmegosztás.)
A SEAGULL Nőközpont a Nógrádi Szabadvállalkozási Zóna – a Salgótarjáni, Bátonyterenyei, Szécsényi, Pásztói járások – településein élő nők, családok számára biztosít szolgáltatásokat, képzéseket, fejlesztéseket, illetve tevékenységeinek egy részének elérhetőségét a leghátrányosabb helyzetű településeken kitelepülésekkel biztosítja.
A program – a munkaadók, szakmai szervezetek, helyi közösségek bevonásával, az igényekre épülő megyeszékhelyi és települési szolgáltatásokkal kívánja segíteni, hogy a hátrányos helyzetű nők foglalkoztathatóságával szembeni társadalmi és gazdasági sztereotípiák megváltozzanak, ezzel is segítve, hogy a számukra a munka és a családi elfoglaltságok összeegyeztethetővé váljanak.
A programban tervezett tevékenységek magukba foglalják a nők munkaerőpiaci helyzetét támogató képzések szervezését, segítő szolgáltatások megvalósítását (pl. álláskeresési technikák, digitális kompetenciafejlesztés, munkavállalást segítő angol, német nyelvi képzés, vállalkozóvá válást segítő képzés, szülői-családi tanácsadók képzése, szülői hálózat létrehozása, egészségtudatos életmódra nevelés, digi club működtetése).
A projekt tartalmazza a jó gyakorlatok feltérképezését és átadását, kommunikációs és ismeretterjesztő, szemléletformáló tevékenységek szervezését, lebonyolítását (pl.:női vállalkozói klub, női állásbörzék, települési rendezvények, szakmai konferenciák, tematikus szakmai kerekasztal beszélgetések), valamint a résztvevő partnerek közötti hálózat létrehozását és működtetését.
Mi a munkamegosztás a konzorciumi tagok között a megvalósítás során?
A projekt megvalósítása során:
– a J. L. SEAGULL Alapítvány felel a menedzsment és a szakmai vezetői feladatok ellátásáért, a Nő-Köz-Pont működtetéséért és a programok, képzések, felkészítések, szolgáltatások szervezéséért, biztosításáért
– a Nógrádi Fejlesztési Ügynökség felel a kommunikációs tevékenységek ellátásáért, a rendezvények szervezéséért és lebonyolításáért, valamint a vállalati kapcsolatok kiépítéséért, működtetéséért, a munkáltatói szemlélet formálás, a helyi közösségekben történő szemléletformálás megvalósításáért,
– az IFKA Nonprofit Kft. a rugalmas foglalkoztatás kapcsán szerzett szakmai tapasztalatait hozza be a programba a szervezetfejlesztés, a módszertan kialakítása, a projektkörnyezettel való kapcsolattartás, a minőségbiztosítás, a jó gyakorlatok gyűjtése, terjesztése, munkavállalói tanácsadás, tanácsadók képzése területén.Szülői hálózatot épít ki és képez, valamint szemléletformáló rendezvényeket, programokat tart.
Mik a projekt várható eredményei?
A projekt eredményeként 500 fő részesül képzésekben, fejlesztésekben, felkészítésekben, 500 fő vehet igénybe segítő szolgáltatásokat (pl. munkavállalást támogató mentálhigiénés szolgáltatás, képzési tanácsadás, munkavállalói ismeretek bővítése). A projekt megvalósítása során 1000 fő célcsoport tag közvetlen elérésére nyílik lehetőség a nők atipikus foglalkoztatása népszerűsítése érdekében megrendezésre kerülő szemléletformáló eseményeken, rendezvényeken való részvétellel.
Hova fordulhat, ha szívesen bekapcsolódna a SEAGULL Nőközpont munkájába, vagy igénybe szeretné venni a szolgáltatásait?
A salgótarjáni Nőközpont megnyitásáról, nyitva tartásáról, programjairól folyamatosan tájékoztatjuk az érdeklődőket különböző eseményeken, illetve a honlapon valamint
a SEAGULL Alapítvány facebook oldalán
Forrás: www.seagull.hu