Site icon Mai Világ

Jens Stoltenberg: Nem engedhető meg, hogy Oroszország győzzön

Hirdetés

Nem szabad megengedni, hogy Oroszország győzzön az Ukrajna elleni háborúban – jelentette ki Jens Stoltenberg csütörtökön Berlinben.

A NATO főtitkára a német kancellárral, Olaf Scholz-cal folytatott megbeszélése után tartott tájékoztatón kiemelte, hogy az észak-atlanti szövetség nem hagyja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök “belerángassa a háborúba”, de nem is engedheti meg, hogy az ukrán lakosságot “fagyhalálba” rakétázó Oroszország győzzön.

“PUTYIN GYŐZELME ARRA BÁTORÍTANA MÁS AUTORITER VEZETŐKET, HOGY HASONLÓ ESZKÖZÖKKEL PRÓBÁLJÁK ELÉRNI CÉLJAIKAT, AMI VESZÉLYESEBBÉ TENNÉ A VILÁGOT, ÉS MINDANNYIAN SÉRÜLÉKENYEBBÉ VÁLNÁNK”

– mondta Jens Stoltenberg.
Ezért a NATO feladata Ukrajna támogatása és annak megakadályozása, hogy a háború átterjedjen más országokra – tette hozzá.
Mint mondta, ennek a támogatásnak “ára van”, amit az energia és az élelmiszerek drágulása is mutat, de “míg mi pénzzel, az ukránok az életükkel fizetnek” a nemzetközi joggal ellentétes orosz támadás elhárításáért.
Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy “Oroszország nem tudja, és nem is fogja megnyerni a háborút”, Németország pedig Ukrajna támogatása mellett a NATO területének védelméért is mindent megtesz. Védelmi képességeinek fejlesztése révén az idei 14 ezer után jövőre már 16 ezer, 2025-ben pedig már 30 ezer katonával járul hozzá a szövetség többnemzetiségű gyorsreagálású haderejéhez.

AZZAL KAPCSOLATBAN, HOGY NÉMETORSZÁG PATRIOT RAKÉTAVÉDELMI RENDSZERREL TÁMOGATNÁ A NATO-SZÖVETSÉGES LENGYELORSZÁG LÉGVÉDELMÉNEK MEGERŐSÍTÉSÉT, VARSÓ VISZONT AZT SÜRGETI, HOGY INKÁBB UKRAJNÁNAK SEGÍTSENEK AZ AMERIKAI GYÁRTMÁNYÚ RENDSZERREL, JENS STOLTENBERG KÉRDÉSRE VÁLASZOLVA ÜDVÖZÖLTE A NÉMET KEZDEMÉNYEZÉST, ÉS ELMONDTA, HOGY MÉG NEM ÉRTEK VÉGET A TÁRGYALÁSOK RÓLA.

Hirdetés

Olaf Scholz kijelentette, hogy a német ajánlat továbbra is érvényes, és tartalma “változatlan”.
Jens Stoltenberg üdvözölte azt a német-norvég kezdeményezést is, hogy a Balti-tenger alatt futó Északi Áramlat földgázvezetékek elleni támadásra válaszul a NATO közreműködésével erősítsék meg a tengerek alatti kritikus infrastruktúra védelmét. Mint mondta, ezek az energiaszállító vezetékek és távközlési kábelek a szövetségi tagállamainak működéséhez létfontosságú “ütőerek”, és biztonságukat erősítené a NATO szervezeti keretébe tagozódó új koordinációs központ.

Arra a kérdésre, hogy helyesnek tartja-e egy kínai állami óriásvállalat, a Cosco tulajdonszerzését Németország és egész Európa egyik legnagyobb kereskedelmi centrumában, a hamburgi tengeri kikötőben, Jens Stoltenberg hangsúlyozta, hogy “Kína nem ellenfél a NATO számára”.

Kifejtette: Kína ugyan “a biztonságunkat, az érdekeinket és az értékeinket tekintve kihívást jelent”, de a kereskedelmi, gazdasági és politikai kapcsolatokat fenn kell tartani. Ugyanakkor arra is ügyelni kell, hogy a gazdasági kapcsolatok “függőségek és sérülékenységek” kialakulásához vezethetnek, de a szövetség minden egyes tagországának önállóan kell “megtalálnia az egyensúlyt”.

Forrás:
MTI/KH
Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version