Jöhet a vasszigor: az Európai Unió is felpörgetné az illegális bevándorlók kitoloncolását
Aláássa az egész migrációs és menekültügyi rendszert, amelyet az uniós paktummal létrehoztunk az, ha olyan emberek maradhatnak az EU-ban, akiknek nincs joguk ott tartózkodni – jelentette ki Magnus Brunner belügyekért és migrációért felelős uniós biztos szerdán Brüsszelben.
Az uniós tagállamok belügyminisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján a biztos hangsúlyozta: a készülő új visszatérítési jogszabály, amelyet jövő héten mutat be az Európai Bizottság Strasbourgban, azért is fontos, mert a jelenlegi helyzet „igazságtalan azokkal szemben, akik a szabályok szerint játszottak és legálisan érkeztek az Európai Unióba”.
Az a tény hogy, az EU-ban illegális migránsok tartózkodhatnak, véleménye szerint „ellehetetleníti Európa azon törekvését is, hogy vonzza és megtartsa a tehetségeket, és végső soron a nyílt és befogadó társadalom iránti közvélemény támogatását is aláássa”.
Mint mondta, az új jogszabályi eszköz hatékony és korszerűsített eljárásokat biztosítana azoknak a visszaküldésére, akiknek menedékkérelmét elutasították, vagy akiknek tartózkodási ideje lejárt az EU-ban.
A javaslat magában foglalhatja az úgynevezett „visszatérítési központok” létrehozását is, ahonnan a migránsokat visszaküldhetnék származási országukba. „Arról van szó, hogy nagyobb felelősséget ruházunk azokra, akiknek vissza kell térniük, és vállalniuk kell a következményeket, ha nem tartják be a követelményeket” – mondta Brunner.
A biztos hozzátette, hogy az új szabályok célja a tagállamok közötti együttműködés javítása, hogy egyszerűbbé váljon a kitoloncolás, valamint az eljárások összehangolása, hogy ne kelljen mindig újraindítani a folyamatokat. Különös figyelmet fordítanának azokra a migránsokra, akik biztonsági kockázatot jelentenek.
„Senki sem érti az Európai Unióban, és én sem értem, hogy ötből csak egy olyan személyt küldenek vissza, aki nem jogosult arra, hogy itt tartózkodjon – hangsúlyozta.
Hozzátette azonban, hogy még a „legoptimistább forgatókönyvek szerint is eltart persze egy ideig, amíg az új jogszabályokat is részletesen megtárgyalják, elfogadják és végrehajtják majd a gyakorlatban.”
Az uniós biztos szerint a jelenlegi rendszerek maximális kihasználása kulcsfontosságú a visszatérések hatékonyságának növelésében. Hozzátette, hogy a tanácskozáson megvitattak azonnali műveleti megoldásokat, így például a schengeni információs rendszerben történő figyelmeztetések kiadását és a Frontex, vagyis az EU határ- és partvédelmi ügynöksége támogatásának hatékonyabb felhasználását.
A tagállamok jóváhagytak több ajánlást is ennek elősegítésére. A biztos hangsúlyozta: a közös cél egyértelmű, csökkenteni kell a migrációs számokat, és ennek érdekében minden területen – a migrációs paktum végrehajtásában és a visszatérésekben – összehangoltan kell dolgozni.
Atv