KamuGeri reagált Müller Cecília észrevételeire
A magától értetődő tragédia mellett – 7 ember meghalt, 151 fertőzött van az intézményben – a Pesti úti, fővárosi fenntartású idősotthon ügye egyre nagyobb hullámokat vet, ami a felelősségvállalást illeti. Karácsony Gergely főpolgármester és kormányzati, illetve politikai szervezetek között is megy a vita, mitől alakulhatott ki ez a szomorú helyzet.
Most Karácsony Gergely tárta egy hosszú posztban a nyilvánosság elé, mit is gondol.
Ezt írta a főpolgármester:
„Hogy mivel kell ‘megbirkózni’ a járvány felelős kezelésekor, arról álljon itt néhány tény:
– Meg kell birkózni a magától értetődő felismeréssel, hogy ahol sok idős, beteg ember él együtt, ott különösen nagy a járvány elterjedésének kockázata, az idősotthonok, nyugdíjas házak és a hajléktalan-ellátás is ilyen nagy rizikófaktort jelentő helyek szerte az országban.
– Meg kell birkózni azzal a felismeréssel, hogy az ilyen idősotthonokba és a hajléktalan-ellátásba se kerülhetnek vissza emberek a kórházakból negatív vírusteszt nélkül.
– Sajnos, meg kell birkózni azzal, hogy a fővárosi idősotthonokba és a hajléktalan-ellátásba is küldtek vissza a kórházak olyan embereket, akiket nem teszteltek.
– Meg kell birkózni azzal, hogy erről a tarthatatlan helyzetről magam több felhívást küldtem az egészségügyért is felelős miniszternek és a tisztifőorvosnak több mint egy héttel ezelőtt.
– Meg kellene birkózni azzal, hogy ezekre a levelekre valamilyen válasz szülessen már végre.
– Ahogy több európai országban történik, végre Magyarországon is meg kellene birkózni azzal, hogy azonnali hatállyal elkezdjék az ország összes idősotthonának szűrését az önkormányzati, a magán és az egyházi fenntartású intézményekét is. Meg kell birkóznia ezzel a kormánynak, mert ez az ő dolga.
– Meg kellene birkózni annak elfogadásával, hogy az, hogy a kormány helyett a főváros saját hatáskörben, saját beszerzéssel elkezdte az idősotthonainak szűrését, valójában életmentő beavatkozás volt.
– Mert én nehezen birkózom meg azzal, hogy belegondoljak, mi történt volna, ha mi nem kezdjük el magunk a szűréseket és nem állunk a nyilvánosság elé.
Akkor nem tudnánk, hogy az idős és beteg emberek elkapták a fertőzést, akkor nem vinnék el őket a járványkórházba és nem kapnák meg az életüket védő kezelést?
– Mert meg kell birkózni a ténnyel, hogy a kormány válságkezelése nem lehet politikai alapú, sem kapkodó, csakis felelős, megfontolt és együttműködő.”