Kemény bejelentéssel búcsúzott a távozó német miniszter
Két év recessziót stagnálás követi – közölte az idei esztendőre vonatkozó konjunktúrajelentésében a leköszönő gazdasági miniszter, Robert Habeck.
A sajtó előzetesen azt várta, hogy a tavaszi konjunktúrajelentés legalább némelyest derűlátó lehet, és a recesszió az elmúlt két esztendő után nem folytatódik, a gazdaságra a stagnálás időszaka vár, A tavaszi előrejelzést ismertető gazdasági és energiaügyi miniszter szavaiból azonban az óvatos derűlátás sem tűnt ki. Robert Habeck megerősítette, hogy
a kormány a növekedés helyett csak stagnálására számít.
Az elmúlt két évben a német gazdaságot recesszió jellemezte, ebben a tekintetben a stagnálás „halvány” előrelépés, ugyanakkor a mostani adat elmarad az év eleji becsléstől, akkor ugyanis a kormány még 0,3 százalékos „mininövekedésre” számított.
Robert Habeck nem volt derűlátóbb a 2026-os adatoknál sem: a jövő évre a GDP 1 százalékos növekedését jövendölte, miközben az év elején ugyanez az előrejelzés még 1,1 százalékos volt.
A német gazdaság nehéz vizeken evez – idézték a portálok a minisztert, aki utalt arra is, hogy az amerikai vámpolitika nagy mértékben növeli a gazdasági bizonytalanságot, és ezzel párhuzamosan a globális növekedési kilátások is homályosabbá váltak.
„A német gazdaság ismét komoly kihívásokkal néz szembe az Egyesült Államok kiszámíthatatlan kereskedelempolitikája miatt” – hangsúlyozta Habeck, aki szerint az új amerikai protekcionizmus jelentős közvetlen és közvetett hatással lehet az ország gazdasági növekedésére.
„Németország határozott érdeke, hogy az EU és az USA megoldást találjon a vámkonfliktusra”
– fogalmazott a leköszönő miniszter, és szerinte az unió egysége kulcsfontosságú ennek előmozdítása érdekében.
Az inflációs rátát Habeck idén 2,0 százalékra, jövőre pedig 1,9 százalékra becsülte. 2024-ben 2,2 százalékos volt a pénzromlás üteme.
Utalt arra, hogy a hamarosan hivatalba lépő új kormány adókedvezményekkel és milliárdos beruházásokkal kívánja fellendíteni a gazdaságot, amely két év recesszió után továbbra is válságban van. Az infrastrukturális és klímavédelmi, valamint a védelem erősítését célzó különleges alapok a beruházások és az innováció fontos előfeltételei – jelentette ki Habeck. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a pénz önmagában nem oldja meg a problémát, minden attól függ, hogy az új kormány végrehajtja-e a szükséges reformokat. „Ettől függ, hogy a hogy a német gazdaság lendületet kap-e, vagy csak a pénz fogy el” – hangoztatta a miniszter.
infostart