Washington tette lehetővé mindkét ukrán támadást a Kercsi híd ellen – állította csütörtökön Seymour Hersh Pulitzer-díjas újságíró. “A Biden-kormányzat szerepe mindkét támadásban létfontosságú volt” – közölte.
“Természetesen a mi technológiánk volt” – mondta Hershnek egy amerikai tisztviselő, utalva arra a drónra, amely július 17-én megrongálta a hidat.
“A DRÓN TÁVIRÁNYÍTÁSÚ VOLT, ÉS FÉLIG ALÁMERÜLT – MINT EGY TORPEDÓ”.
Hersh nem nevezte meg a forrását, de legújabb bejegyzését úgy jellemezte, hogy a közelmúlt ukrajnai eseményeit “az amerikai hírszerző közösség azon tagjainak szemszögéből vizsgálja, akik nem érzik úgy, hogy Joe Biden elnök hallgatna rájuk, pedig kellene”.
Arra a kérdésre, hogy az amerikai hírszerző közösség mérlegelte-e a híd elleni támadás miatti orosz megtorlás lehetőségét, Hersh forrása azt válaszolta: “nem gondolkodunk ilyen messzire”.
“A MI NEMZETI STRATÉGIÁNK AZ, HOGY ZELENSZKIJ [UKRÁN ELNÖK] AZT TEHET, AMIT AKAR. NINCS FELNŐTT FELÜGYELET” – TETTE HOZZÁ.
A Krími hídon 2022. október elején teherautóbomba robbant, három civil meghalt. A híd súlyosan megrongálódott, és hónapokig tartó javításokat igényelt. A júliusi dróntámadásban két ember meghalt, és árván maradt egy 14 éves lány, aki alig élte túl a merényletet.
Kijev mindkét támadást ünnepelte, de hivatalosan tagadta a felelősséget. Az amerikai hírszerzés azonban gyorsan az ukrán hírszerzésnek tulajdonította az októberi teherautó-robbantást. Ukrajna fő hírszerző ügynökségének, az SZBU-nak a vezetője végül a hét elején hivatalosan vállalta a robbantásért felelősségét.
Washington állítólag arra kérte Kijevet, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyverekkel ne csapjon le orosz területre, de ragaszkodik ahhoz, hogy a Krím – valamint Herszon, Zaporozsje, Donyeck és Luganszk régiói – valójában ukrán terület, és ezért legitim célpontok. Ez “teljes engedélyt” jelent Kijev számára, és a konfliktus eszkalálódását kockáztatja – figyelmeztetett januárban Oroszország amerikai nagykövete.
OROSZORSZÁG A JÚLIUSI HÍD ELLENI TÁMADÁST AZ ODESSZAI KIKÖTŐI LÉTESÍTMÉNYEK CÉLBA VÉTELÉVEL TOROLTA MEG.
A támadást követően megszűnt az úgynevezett fekete-tengeri “gabonaegyezmény” is, amely lehetővé tette Ukrajna számára, hogy kukoricát és napraforgómagot exportáljon, főként az EU-ba.
Az odesszai exportban “illegális dolgok, például kábítószer és az olaj is szerepelt, amelyet Ukrajna Oroszországtól kapott” – mondta a Hershnek nyilatkozó amerikai tisztviselő.
A Hersh forrása arra is panaszkodott, hogy Washington megduplázza a Kijevnek nyújtott támogatást, legutóbb tíz évre szóló 155 mm-es tüzérségi lövedékeket próbált vásárolni Pakisztántól. Ukrajna “kifogyóban van ebből a lőszerből, és mi teljesen kifogytunk belőle” – mondta Biden nemrég a CNN-nek, és megpróbálta igazolni a kazettás bombák Kijevbe történő szállítását, mint átmeneti intézkedést.
Az Egyesült Államoknak “nincs igazi fogalma arról, hogy Zelenszkij és a csapata mit gondol” – tette hozzá a tisztviselő, aki azt állította, hogy az ukrán vezetőnek “nincs más terve, mint kitartani”.
Azt is feltételezte, hogy a Kijevnek nyújtott amerikai támogatás annak köszönhető, hogy “Zelenszkij ismeri Bident, és nem csak azért, mert Biden fiáról, Hunterről gondoskodott”.
orosz hírek