Site icon Mai Világ

Kiderült, milyen szerepet játszott a Deutsche Bank Európa legnagyobb adócsalási botrányában

Hirdetés

 

A Deutsche Bank alkalmazottai sorozatosan szegték meg a bank belső szabályzatát és a szabályozói előírásokat azért, hogy lehetőséget teremtsenek az ügyfeleiknek arra, hogy jelentős állami pénzeket tulajdonítsanak el – derül ki az egyik legnagyobb európai adóbotrányról készített belső vizsgálatból.

 

A kölni ügyészség több mint 70 jelenlegi és volt alkalmazott ellen folytat vizsgálatot a botrány miatt, ami rávilágít a német banknak a több milliárd eurós cum-ex adócsalási botrányban való érintettségére. A kölni ügyészek összesen 1500 ember ellen folytatnak nyomozást az ügyben. A csalássorozatban több vezető bank, köztük a Barclays, a Macquarie és az UniCredit HypoVereinsbank is érintettek voltak.

Az ügyészek már évek óta vizsgálják a botrányt, de a nyomozás ebben a hónapban új erőre kapott, miután a frankfurti ügyészek megbízásából Mallorcán letartóztatták a Fortis bank egy korábbi vezető bankárát. A Deutsche 2015-ig visszanyúló belső vizsgálati anyagát, amelyet a Freshfields ügyvédi iroda készített, most az ügyészekkel is megosztották. Ez kulcsfontosságú részét képezi annak a büntetőeljárásnak, amelyet a kölni hatóság folytat a bank alkalmazottai ellen – közölték az ügyet ismerő források.

Hirdetés

A cum-ex ügyletek lényege, hogy az osztalékfizető (cum) és az osztalékot nem fizető (ex) részvények szándékosan áttekinthetetlen adásvétele révén az adócsalók kétszeresen igényelték vissza a tőkejövedelem után fizetendő adót. A csalássorozat a becslések szerint több milliárd eurójába került a kontinens adófizetőinek.

A Deutsche adóosztálya megpróbálta távol tartani a bankot a cum-ex tevékenységektől, miután befektetési bankárai engedélyt kértek arra, hogy közvetlenül is részt vehessenek ilyen ügyletekben – derült ki a vizsgálatból. A bank adószakértői azzal érveltek, hogy a visszatérítések, bár az akkori német adótörvénykönyv szerint technikailag lehetségesek, csalárdnak minősülnek, és hatalmas reputációs kockázatot jelentettek.

 

A Deutsche londoni befektetési bankárai azonban a vizsgálat szerint megkerülték ezt a tilalmat. „A jogi vagy szabályozási követelmények és belső irányelvek számos megsértését azonosítottuk” – közölte a Freshfields.

Németországban az adóhatóságok 2001 és 2011 között legalább 3,9 milliárd eurónyi illegális adó-visszatérítést fizettek vissza az ország pénzügyminisztériuma szerint.

Hirdetés

A FRESHFIELDS JELENTÉSE MEGÁLLAPÍTOTTA, HOGY A DEUTSCHE BANK TÖBB MILLIÓ EURÓNYI BEVÉTELT TERMELT AZZAL, HOGY BEFEKTETÉSI BANKI SZOLGÁLTATÁSOKAT NYÚJTOTT OLYAN ÜGYFELEKNEK, AKIK CUM-EX KERESKEDÉSRE SZAKOSODTAK.

A bank olyan származtatott ügyletekkel is kereskedett, amelyek közvetve kihasználták az illegálisnak nyilvánított kiskapukat.

 

A Freshfields egy korábbi, 2013-ban lezárult vizsgálata szerint a Deutsche-nak 2008 és 2011 között még 5 százalékos részesedése volt a Luxembourg Financial Group Holdingban, az egyik cum-ex fókuszú befektetési alap tulajdonosában.

A Deutsche Bank az Financial Times-nak elmondta, hogy „saját maga közvetlenül nem vett részt cum-ex ügyletekben”, de elismerte, hogy „az ügyfelek által végzet cum-ex ügyletekben viszont érintett volt” beleértve ezeknek a finanszírozását is.

Hirdetés
Hirdetés

portfolio

(Financial Times)

 

Hirdetés
loading...
Exit mobile version