Az ukrán vezetés korábban minden egyes béketárgyalásra vonatkozó felhívás során hangsúlyozta, hogy nem engedne át területeket Oroszországnak egy megegyezéses rendezés során. Most azonban, Donald J. Trump megválasztott amerikai elnök által szorgalmazott gyorsított tárgyalások fényében, Kijev legalább akkora jelentőséget tulajdonít a biztonsági garanciák megszerzésének, mint a tűzszüneti vonal pontos helyének.
Két magas rangú ukrán tisztviselő szerint az ország érdekeinek védelme nem elsősorban az aktuális területi határokon múlik, hanem azon, milyen biztosítékokat kapnak a tűzszünet betartására. Roman Kosztenko, az ukrán parlament védelmi és hírszerzési bizottságának elnöke kijelentette:
A tárgyalásoknak garanciákon kell alapulniuk. Ukrajna számára semmi sem fontosabb.
Egy névtelenséget kérő magas rangú ukrán tisztviselő még egyértelműbben fogalmazott:
A területi kérdés rendkívül fontos, de ez még mindig a második kérdés. Az első kérdés a biztonsági garanciák.
Ukrajna hivatalosan továbbra is az 1991-es függetlenségi nyilatkozatában meghatározott határait tekinti érvényesnek. Oroszország ennek a nemzetközileg is elismert területnek mintegy 20 százalékát vonta ellenőrzés alá. Bár az ukrán vezetés hajlandó átengedni a területeket de facto, Kijev nem mondana le semmilyen de jure igényéről a szóban forgó területre.
Az ukrán vezetés ugyanakkor mélységesen szkeptikus az orosz elkötelezettséggel kapcsolatban, különösen a 2014-es és 2015-ös tűzszüneti tapasztalatok fényében. Ezek a megállapodások nem akadályozták meg a további harcokat, amelyek nyolc éven át tartottak, egészen Oroszország 2022-es teljes körű inváziójáig.
Kijev ennek elkerülése érdekében a NATO-csatlakozást tekinti a legfőbb garanciának egy újabb orosz támadásokkal szemben. Emellett egy erős, nyugati eszközökön alapuló hagyományos fegyverarzenál is elrettentő erőt jelenthetne.
A biztonsági garanciák kérdése kulcsfontosságú lehet bármely békemegállapodásban. A 2022-es béketárgyalások során Oroszország elutasította azt a javaslatot, amely más országokat kötelezett volna Ukrajna védelmére egy esetleges újabb támadás esetén. Ez a változat most Donald Trump asztalán van ismét.
Oroszország továbbra is elfogadhatatlannak tartja Ukrajna NATO-csatlakozását, és ragaszkodik az általa elfoglalt területek feletti ellenőrzéshez.
Forrás: portfolio