Kilenc évet ért a meggyilkolt újszülött élete – a bíróság „enyhítő körülményt” talált
Kilenc év börtönbüntetésre ítélt a Pécsi Törvényszék egy baranyai nőt, aki 2019 decemberében megölte újszülött csecsemőjét egy baranyai faluban. A Pécsi Törvényszék hétfői ítélete szerint a nőt 14. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés és kiskorú veszélyeztetése miatt – halmazati büntetésül – ítélték el, egyben megszüntették a vádlott szülői felügyeleti jogát mindhárom kiskorú gyermeke vonatkozásában.
A jelenleg is letartóztatásban lévő nő 2008 óta élt férjével és gyermekeivel a baranyai faluban. Miután teherbe esett a később megölt gyermekével, várandósságát a kezdetektől tagadta a lakókörnyezetében és a munkahelyén is. 2019 december 10-én egészséges, életképes fiúgyermeket szült; azért, hogy a csecsemő létezése ne derüljön ki, egy műanyag szemeteszsákból formált galacsint dugott le az újszülött torkán, a gyermek fulladását okozva. A csecsemő testét és a szülésnél használt véres törölközőket szemeteszsákba rakta.
Reggel a vádlott egy másik lányával takaríttatta ki a lakást, a véres törölközőket rejtő fekete szemeteszsákot neki kellett elpakolnia egy ruhás szekrénybe. A következő nap, amikor minden családtag távol volt, a vádlott az udvaron az újszülött testét igyekezett elégetni, végül az udvaron egy szekrénybe rejtette, amit lomokkal eltorlaszolt. A nyomozó hatóság 2019. december 18-án találta meg a holttestet. A vádlott takarításban segédkező lánya, miután szembesült a történtekkel, a saját cselekményével kapcsolatban lelkiismereti válságot élt meg. A vádlott ezzel súlyosan veszélyeztette a gyermeke egészséges lelki, erkölcsi fejlődését.
A vádlott nő sem a cselekmény elkövetésekor, sem a terhesség alatt nem szenvedett az elmeműködés olyan kóros állapotában, mely korlátozta volna cselekménye következményeinek felismerésében, vagy az e felismerésnek megfelelő cselekvésben.
A bíróság enyhítő körülményként értékelte a szüléssel együtt járó speciális testi, lelki állapotot, amelyben a vádlott a gyilkosságot elkövette, valamint a szűkebb és tágabb lakókörnyezetének a vádlottal szemben tanúsított, kifogásolható erkölcsi magatartását, a vádlott büntetlen előéletét és ténybeli beismerését.
A vádlott és védője tudomásul vette az ítéletet, az ügyész három munkanapot tartott fenn a fellebbezés esetleges bejelentésére, így az ítélet még nem jogerős.
(MTI)