Kína brit nagykövete arra kéri Londont, hogy ne kövesse Washington példáját a kérdésben
Kína nagy-britanniai nagykövete arra figyelmeztetett, hogy a tajvani brit és amerikai beavatkozás háborúhoz vezethet, és azt állítja, hogy Peking kapcsolatai Londonnal válaszúton állnak a szigeten.
A Guardian keddi közleményében Cseng Zeguang , Kína egyesült királyságbeli nagykövete kifejtette kormánya álláspontját a területi viszályról, miközben kijelentette, hogy Tajvan „próbakérdéssé” vált Kína, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság számára egyaránt.
„Az Egyesült Államok az évek során kijátszotta a „Tajvan-kártyát”, hogy megfékezze Kínát azáltal, hogy jóváhagyta a fegyvereladásokat a szigetnek, javította kapcsolatait az ottani hatóságokkal, és kiürítette az egy Kína elvét” – írta a küldött. olyan politika, amely eltántorítja a külföldi államokat attól, hogy diplomáciai kapcsolatokat létesítsenek Tajpejjal, amely már régóta önálló.
„Tajvan függetlensége” háborút jelent, és zsákutcába vezet. Az ilyen kísérletek elleni küzdelem és azok legyőzése a háború elkerülését, valamint a béke és a stabilitás megőrzését szolgálja a régióban.
Cseng arra is sürgette Nagy-Britanniát, hogy kerülje az „USA nyomdokait”, hivatkozva magas rangú amerikai törvényhozók közelmúltbeli tajvani látogatásaira, és megjegyezte, hogy a sziget „mindig is érzékeny kérdés volt az Egyesült Királyság és Kína közötti kapcsolatok középpontjában”.
A nagykövet megjegyzései a Tajvan környéki levegőben és vizeken zajló kínai katonai gyakorlatok új fordulójának közepette érkeznek, ami azt a gyakorlatot tükrözi, amelyet közvetlenül Nancy Pelosi amerikai képviselőházi elnök tajvani látogatása után tartottak.
Liz Truss, az Egyesült Királyság külügyminisztere a közelmúltban elítélte a gyakorlatokat, mondván, hogy azok „fenyegetik a békét és a stabilitást a régióban”, ami amerikai kollégája hasonló elítélését hangoztatja.
Cseng szintén azzal vádolta Kína riválisait, hogy megzavarják a regionális békét azáltal, hogy megpróbálnak beavatkozni a tajvani kérdésbe, figyelmeztetve a „súlyos következményekre” , ha London „átlépi a kínai fél vörös vonalát”.
Míg Kína a szigetet a területének részének tekinti, Tajvant az 1949-es kínai polgárháború óta ténylegesen autonóm kormányzás alatt tartják, amikor is a nacionalista Kuomintang-frakciót a szárazföldön legyőzték a kommunista erők, és menekülni kényszerült. A helyi közigazgatás azóta is „Kínai Köztársaságként” emlegeti a szigetet , bár hivatalosan csak néhány külföldi ország ismerte el.
#China urges the #US to stop playing the "#Taiwan card" and not to go further down the path of creating crisis. There is no reason for the #UK to disregard that fact and follow in the footsteps of the US.
Read my article on the Guardian.https://t.co/TmUK3nAZGj pic.twitter.com/EdvLAZqa3Y— Zheng Zeguang (@AmbZhengZeguang) August 17, 2022
Russia Today- rt.com