Világ

Kínai külügy: Hszi és Putyin igazságosabb világrendet épít

Hirdetés

Kína hajlandó együttműködni Oroszországgal annak érdekében, hogy a globális rendet „igazságosabb és észszerűbb irányba” vigye – mondta Kína külügyminisztere, hangsúlyozva a két nemzet kapcsolatainak mélységét, írja a Bloomberg.

Hszi Csin-ping elnök és Vlagyimir Putyin elnök irányításával „a két ország kapcsolata mindig is jó úton haladt, és mindkét fél határozottan támogatja egymást az alapvető érdekeiket érintő kérdésekben” – mondta Jang Jiecsi (Yang Jiechi) Andrej Gyenyiszov orosz nagykövetnek hétfői pekingi találkozójukon.

Hszi azt tervezi, hogy ezen a héten Kazahsztánba és Üzbegisztánba utazik, hogy a világjárvány két évvel ezelőtti kezdete óta első külföldi útjára kerüljön. Üzbegisztán csütörtökön és pénteken ad otthont a Sanghaji Együttműködési Szervezet csúcstalálkozójának, így először találkozhat személyesen Putyinnal azóta, hogy Moszkva februárban megkezdte ukrajnai invázióját – írja a lap.

Kína arra törekedett, hogy semleges félként mutassa be magát az orosz háborúban, annak ellenére, hogy Hszi hetekkel a támadás előtt kijelentette, hogy Putyinnal „korlátlan” partnerséget köt. Noha Peking nem bírálta kifejezetten a háborút, vezetői azt is elkerülték, hogy szankciók enyhítését vagy katonai ellátást nyújtsanak Oroszországnak.

Az autók, televíziók és okostelefonok kínai exportja segített Oroszországnak betölteni egy űrt, amikor a külföldi márkák elmenekültek.

Hirdetés

A második negyedévben Oroszország új autóimportjának 81%-a kínai volt, és a Xiaomi Corp. volt Oroszország legkelendőbb okostelefon-gyártója.

Oroszország rakéták és tüzérségi lövedékek millióit akarja vásárolni Észak-Koreától a háborúhoz – közölték amerikai tisztviselők, ami annak a jele, hogy a nemzetközi szankciók arra kényszerítik Moszkvát, hogy segítséget kérjen az ország kisebb, szegényebb szomszédjától.

A Hszi-Putyin találkozó tovább fokozza a diplomáciai tevékenységet Peking és Moszkva között az elmúlt hetekben. Kína és India jelentős hadgyakorlatokon vett részt Oroszország Távol-Keleten, míg Peking 3. számú tisztviselője, Li Zhanshu személyesen beszélt a múlt héten Vlagyivosztokban, a hetedik keleti gazdasági fórumon.

A Janggal folytatott találkozón Gyenyiszov azt mondta, hogy a nemzetek közötti kapcsolat pozitív eredményeket hozott a külügyminisztérium közleménye szerint.

Eddig a cikk, mely elfeledkezik néhány „apróságról”… Moszkvát és Pekinget ugyanis a Nyugat szankció terelték össze (Kína ellen is vannak érvényben szankciók bőven!), és azt sem említik, hogy a két ország együttműködése nem a gonosz hatalmának kiteljesedése, hanem gazdasági alapokon, kölcsönös előnyökön alapuló együttműködés.

Hirdetés

Ez utóbbi folyamat korábban elindult, de a szankciók rendkívüli mértékben felgyorsították, és immár Kína ott tart, annyira magabiztos lehet, hogy külügyminisztere egyenesen egy új világrend építéséről beszél!

Azt meg csak halkan jegyezzük meg, hogy a szankciók semmit nem ártanak az orosz hadiiparnak, mert ahogy telefonok, meg egyéb más elektronikai eszközök eljutnak Oroszországba, úgy más elektronikai termékek is. Tudja valaki pontosan, hogy mit szállítanak például a nagy szibériai vasútvonalakon? Hát nem…

De a Nyugat láthatóan nem tanul; Kína egyre inkább elkötelezett az Oroszországgal és a szankciókat elutasító távol-keleti országokkal folytatott együttműködés irányába, és ha ez egyszer szoros katonai, hadiipari együttműködéssé érik, akkor lesz igazán komoly a baj!

És – még egyszer! – a szankciók erősítik a fent említett országok együttműködési hajlandóságát és törekvését arra, hogy valóban egy új világrendet alakítsanak ki!

itthonról haza

Hirdetés
Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!