Európa

Úgy kiosztotta a NATO-t Erdogan, mintha nem is lenne a tagja

Hirdetés

Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken kijelentette, hogy a NATO nem folytathatja a partnerséget az izraeli kormánnyal – és ez talán a legkevésbé figyelemre méltó az összes kijelentése közül, amit a Reuters közölt.

„Amíg Palesztinában nem jön létre átfogó, fenntartható béke, addig Törökország nem fogja jóváhagyni az Izraellel való együttműködésre irányuló kísérleteket a NATO-n belül” – konkrétan ezt mondta, és mivel muszlim, egy muszlim többségű ország vezetője, amelytől erővel szakították el egykor Palesztinát, ez érthető.

De, ahogy már jeleztük, a java csak ezután következett:

Kijelentette, hogy Törökország folytatja diplomáciai erőfeszítéseit az orosz-ukrán háború befejezése érdekében. Őt nem érdekli, ki és mit gondol arról, ha Putyinnal tárgyal, Ankara nem kér engedélyt, és békét akar.

Azt is elmondta, hogy megbízta Hakan Fidan török külügyminisztert, hogy találkozzon Bassár el-Aszad szíriai elnökkel, hogy megkezdjék a kapcsolatok helyreállítását. Ez egy újabb arculcsapás a Nyugatnak, amely mindent elkövetett azért, hogy Szíriát szétrobbantsa, a vezetőjét pedig háborús bűnösnek titulálja.

Hirdetés

Egyébként korábban Törökország is Aszad ellenzékét támogatta, de aztán belátta, hogy a sz*rkavarásnak nagyon rossz vége lett, ráadásul orosz és iráni segítséggel Damaszkusz az ország nagy része fölött helyreállította az ellenőrzését. Szóval, Aszad nyert, és Erdogannak ezt nem derogál elfogadni.

Sőt, pragmatikusan a jövőbe tekint: a törökök betegre kereshetik magukat, ha elkezdenek üzletelni a Nyugat által elszigetelt Szíriával.

Itt aztán odaszúrt egyet a svédek bordája közé, akik Törökországot pont ugyanúgy hülyére vették, mint minket magyarokat. Miután hozzájárultunk a NATO-csatlakozásukhoz, ők lettek az USA legújabb végbélkúpja, és ebben a minőségben folytatták, amit átmenetileg felfüggesztettek.

Viszont amíg Magyarországot csak ekézik, a kurdok támogatásával Törökországnak emberéleteket veszélyeztető fenyegetést jelent a jóemberkedésük. Ez pedig Erdogannak nem tetszik, ezért mindenkit figyelmeztetett, hogy Ankara szolidaritást vár a NATO-szövetségesektől a terrorizmus elleni küzdelemben.

De kiosztotta az USA-t is, mivel Törökország még mindig nem kapta meg a beígért F-16-osokat. Azokat a vadászgépeket, amelyeket eleve kárpótlásként kapott volna, miután az amerikaik benyelték azt a pénzt, amit Ankara z F-35-ös fejlesztésébe betett, és közölték vele, hogy nem kaphat a legújabb gépekből.

Hirdetés

deal most legutóbb az volt, hogy a svédek meghúzzák magukat, az USA pedig szállítja az F-35-ösöket cserébe azért, hogy Erdogan nem blokkolja a bővítést. Törökország állta a szavát. Az USA és Svédország egyelőre úgy tűnik, hogy nem.

Talán ettől sem független, hogy végül leszögezte: Törökország célja, hogy a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) állandó tagja legyen, ne csak a megfigyelője.

Hogy ez miért érdekes? Mert, ahogy a Reuters fogalmaz: az SCO egy biztonsági, politikai és gazdasági klub, amelyet Oroszország és Kína, valamint a közép-ázsiai államok 2001-ben hoztak létre a nyugati szövetségek ellensúlyaként.

Bekezdések

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!