Kirobbant a botrány: 70 éve a Rockefeller Alapítvány több száz embert fertőzött meg szifilisszel
Theodore Chuang, az Egyesült Államok kerületi bírája lehetővé tette egy Maryland-i bíróság számára, hogy vizsgálatot folytasson a Johns Hopkins Egyetem, a Rockefeller Alapítvány és a Bristol-Myers Squibb gyógyszergyártó ellen, amelyek egy kísérletet folytattak, melynek során több száz guatemalait fertőztek meg szifilisszel – jelentette a Reuters.
A 444 áldozat és hozzátartozója üdvözölte a döntés hírét, akik pert indítottak a kísérlet miatt, amelynek célja az akkori új gyógyszer, a penicillin tesztelése volt a szexuális úton terjedő betegségek terjedésének megállítására.
A kísérletet szándékosan eltitkolták mindaddig, amíg a Massachusetts-i Wellesley Főiskola egyik professzora 2010-ben tudomást nem szerzett róla.
Míg az egyetem együttérzését fejezte ki az érintettek felé, a Rockefeller Alapítvány azt mondta, hogy a pert nem „érdemelték meg, és nem tudtak róla, nem tervezték, nem finanszírozták vagy kezelték a kísérletet” egy szóvivő szerint. A Bristol-Myers szóvivője, Brian Castelli nem volt hajlandó a döntést kommentálni.
„A Johns Hopkins mély együttérzését fejezi ki azon személyek és családjaik iránt, akiket az Egyesült Államok kormánya által Guatemalában finanszírozott és végrehajtott, sajnálatos 1940-es évekbeli szifilisz tanulmány érintett,” – közölte az egyetem egy nyilatkozatban.
„Tiszteletben tartjuk a jogi eljárást, és továbbra is erőteljesen kiállunk a perben.”
Barack Obama volt elnök 2010-ben már elnézést kért a kísérlet miatt.
A bíró elmondta, hogy az ügy folytatása „elősegítené a harmóniát” azzal, hogy lehetővé teszi a külföldi felperesek számára, hogy ügyüket meghallgassák az Egyesült Államokban.
Az alperesek azzal érveltek, hogy a Legfelsőbb Bíróság nemrégiben hozott döntése, amely a külföldi vállalatokat védi az Egyesült Államok bíróságain az emberi jogi visszaélésekkel kapcsolatban, a belföldi vállalatokra is vonatkozik, amikor nincs Kongresszusi felhatalmazás.
A vád azt állítja, hogy a Hopkins és a Rockefeller Alapítvány számos orvosa vett részt a kísérletben, valamint a Bristol Laboratories és a Squibb Intézet négy vezetője, melyek a Bristol-Myers elődei voltak.