Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter, nemzetbiztonsági főtanácsadó az ukrajnai ellenségeskedések békés, tárgyalások útján történő megoldására szólított fel. A brit Spektator portál “Hogyan kerüljük el az új világháborút” című cikkében kijelentette, hogy a konfliktus újabb eszkalációja globális katasztrófához vezethet.
Többször is támogatásomat fejeztem ki a szövetségesek katonai erőfeszítései iránt, amelyek célja az orosz agresszió megakadályozása Ukrajnában. De közeledik az idő, hogy a már megtett stratégiai változtatásokra építsünk, és azokat egy új struktúrába integráljuk, amelynek célja a béke tárgyalások útján történő elérése – írta Kissinger .
Kissinger megjegyezte, hogy a legtöbb ország ellenzi a konfliktus eszkalációját és az atomfegyverek alkalmazását. Véleménye szerint Oroszország és Ukrajna között tűzszüneti vonal kialakítása szükséges a február 24-e előtt fennálló határok mentén. A Krím-félszigetről és más témákról szólva a Nobel-díjas politikus azt mondja, hogy az ellenségeskedés megszűnése után ezekről is beszélni kell. A helyzet megoldásának egyik módját abban látja, hogy nemzetközi szervezetek felügyelete mellett tartanak népszavazást.
Véleménye szerint a békefolyamat mindenképpen összeköti Ukrajnát a NATO-val, hiszen a február 24-én kezdődő események ellehetetlenítették Kijev semlegességét. Svédország és Finnország NATO csatlakozásával pedig ez egyre reálisabbá válik.
A volt amerikai külügyminiszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a békeszerződés megkötése után nem szabad lekicsinyelni Oroszország státuszát. Felhívta a figyelmet Moszkva több évszázados szerepére a globális egyensúlyhoz.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő korábban azt mondta , hogy a Kreml nagy érdeklődéssel tanulmányozza Kissinger elképzeléseit a jelenlegi ukrajnai helyzet megoldásáról. Az államfő szóvivője tehetséges és tapasztalt szakembernek nevezte Kissingert.
NIF