Peking következetesen semleges álláspontot képvisel az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, de….
Kőkemény kritikát fogalmazott meg Ukrajnával szemben a kínai Skyrizon Aviation repülőgép alkatrészeket gyártó vállalat, miután Kijev államosította az érdekeltségébe tartozó, ukrán Motor Szics repülőgép- és helikopter-hajtóműveket gyártó vállalatot. A pekingi székhelyű Skyrizon szerint az ukrán kormány politizál az üzleti életben, és visszaél hatalmával, hogy „kifossza” a külföldi befektetőket a tulajdonukból.
A kínai befektetők törvényes jogait és érdekeit jelentősen megsértették, ami nagy gazdasági veszteséget eredményezett számukra– írta közleményében a Skyrizon, melyet többek között a Gazeta.ru moszkvai székhelyű orosz híroldal is szemlézett.
Mint ismert, az ukrán kormány kedden öt stratégiai jelentőségű vállalatot (Ukrnafta, az Ukrtatnafta, a Motor Szics, az AvtoKrAZ és a Zaporizstranszformator) államosított, majd az ukrán Védelmi Minisztérium felügyelete alá helyezte őket. Denisz Smihal miniszterelnök arról adott tájékoztatást, hogy az államosított cégek a hét minden napján, 24 órában dolgoznak majd, hogy kielégítse az állam védelmi szükségleteit.
A most nemzetközi botrányt okozó Motor Szics a világ egyik legnagyobb repülőgép- és helikopter-hajtóműveket, valamint erőművi gázturbinákat gyártó vállalata, melynek a központja Zaporizzsjában található. Egészen a közelmúltig a Motor Szics tulajdonosa Vjacseszlav Bohuszlajev volt, aki 2017-ben eladta a cég 56 százalékos részesedését a kínai Skyrizon Aviation vállalatnak 4,2 milliárd dollárért. Miután a tranzakció megvalósult, egy kijevi bíróság nemzetbiztonsági okokra hivatkozva befagyasztotta a cég részvényeit, melynek következtébe a kínai befektetők pénze Ukrajnában „ragadt”. A döntés miatt a Skyzone kártérítési keresetet nyújtott be Ukrajnával szemben a hágai székhelyű Állandó Választottbíróságnál.
Amerikai nyomásra végül az ukrán kormány szankciókat rendelt el a Skyrizon és tulajdonosa, Wang Jing ellen, melyek meggátoltak minden kínai kísérletet a Motor Sich vállalatban lévő kínai tőke kivonására. A cég korábbi tulajdonosát, Bohuszlajevet pedig idén október végén letartóztatták hazaárulás vádjával.
Kiemelt képünk: A Motor Szics ukrán repülőgépgyártó székhelye Zaporizzsja városban
ripost