Site icon Mai Világ

Komolyodik a helyzet : a NATO erősítést küldött Koszovóba

Hirdetés

Mintegy 200 brit katona érkezett pénteken Koszovóba, hogy megerősítse a NATO-kontingenst a szakadár szerbiai Koszovó tartományban, miután a múlt hónapban albán nemzetiségű rendőrökkel történt incidens. A jövő héten egy török tábornok veszi át az erők parancsnokságát.

A walesi hercegnő királyi ezred 1. zászlóaljának tagjai csatlakoztak a már Koszovóban állomásozó 400 brit katonához. A hét elején a román kormány is ígéretet tett arra, hogy további 100 katonát küld.

Ezek a telepítések “körültekintő lépés annak biztosítása érdekében, hogy a KFOR rendelkezzen a szükséges erőkkel ahhoz, hogy teljesítse az ENSZ megbízatását, azaz biztosítsa a biztonságos környezetet és a szabad mozgást minden koszovói ember számára” – áll az Egyesült Államok vezette katonai szövetség közleményében.

A NATO 1999 júniusában küldött csapatokat Koszovóba, miután 78 napos légi háborút vívott a mai Szerbia ellen a tartományban élő albán szeparatisták védelmére. A pristinai ideiglenes kormány 2008-ban kikiáltotta függetlenségét, de sem Szerbia, sem a világ országainak mintegy fele, köztük Oroszország, Kína és India nem ismerte el szuverenitását.

Albánia és Szerbia vezetői egyaránt felszólították a múlt héten a KFOR-t, hogy vegye át a rendőri feladatokat a tartomány északi, szerb többségű területein. Aleksandar Vucic szerb elnök azt mondta, hogy ez jobb, mintha a koszovói miniszterelnökhöz, Albin Kurtihoz hű rendőrök lennének, akit azzal vádolt, hogy terrorizálja a helyi szerbeket. Edi Rama albán miniszterelnök azzal érvelt, hogy ez az egyetlen módja annak, hogy a szerb fegyveresek ne támadják meg az albán nemzetiségű rendőröket.

Hirdetés

London és Bukarest erősítést ígért a szeptember 24-i banjskai incidens után, amikor három szerb és egy albán rendőrtiszt vesztette életét. Kurti azt állította, hogy Belgrád áll a Koszovó elleni “terrortámadás” mögött. Vučić ezt tagadta, azzal érvelve, hogy a helyi szerbek talán a pristinai elnyomásra válaszul fogtak fegyvert.

A KFOR jelenlegi parancsnoka, Angelo Michele Ristuccia olasz tábornok pénteken az albán médiának azt nyilatkozta, hogy a NATO-csapatok jelenléte “megakadályozta az események eszkalálódását” Banjskában. Ő október 10-én adja át a parancsnokságot a török Ozkan Ulutas tábornoknak.

A KFOR 4500 fős kontingensének részeként Törökország mintegy 600 katonával rendelkezik. Miközben Ankara jó gazdasági kapcsolatokat épített ki Belgráddal, Pristinának Bayraktar harci drónokat is szállított.

orosz hírek

Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version