Koronavírus: rémes következmény jelent meg
A Kínából indult koronavírus-járvány miatt rasszista támadások érik a kínaiakat világszerte. Ezek egyelőre inkább csak verbálisak, de a helyzet – ahogy a korábbi SARS-járvány bizonyította – sokkal rosszabbra is fordulhat.
Egy francia lap a napokban azzal a szalagcímmel jelent meg, hogy „Sárga riadó”, amely alatt egy képen szájmaszkot hordó kínai nő volt látható. Egy másik újság még messzebb ment: „Új sárga veszedelem?” – tette fel a kérdést egyik cikkének címében, ami a kínai Vuhan városából indult koronavírus-járványról szólt.
Ezek csak példák a betegség nem egészségügyi mellékhatására, a szándékos vagy öntudatlan rasszista megnyilvánulásokra – derül ki a CNN cikkéből.
A sárga veszedelemről szóló előítélet szerint például – amely a 19. századi Amerikában terjedt el -, a kínai bevándorlók koszosak, civilizálatlanok, erkölcstelenek és veszélyesek a társadalomra. A francia újság elnézést kért a rossz szóhasználatért.
A Guardian brit-kínai származású újságírója arról számolt be, hogy a buszon, amelyen leült egy ülésre, egy férfi gyorsan felugrott, és odébbállt. Ugyanezt tapasztalta egy maláj-kínai származású szociális munkás. Emellett a kelet-londoni iskolában, ahol dolgozik egyesek megkérdezték, miért esznek a kínaiak furcsa ételeket, amikor nyilvánvaló, hogy azok vírusokkal fertőzöttek. Kanadából arról érkezett hír, hogy kínai gyerekeket zaklattak, illetve elkülönítettek iskolájukban, Új-Zélandon egy szingapúri nőre egy bevásárlóközpontban tettek rasszista megjegyzést.
Bár a nyugati kultúrától sajnos nem idegen a fehér ember felsőbbrendűségébe vetett hit alapján terjedő rasszizmus, az idegengyűlölő Kína-ellenesség máshol is felütötte a fejét. Vietnamban egyes éttermek bejáratánál „No Chinese” feliratot helyeztek el. Hasonló feliratok jelentek meg japán boltokban is. A poénkodóknak is megjött a kedvük a vicceléshez. Jomes Corden tévészemélyiség a koreai BTS popegyüttesről posztolt egy képet, mire valaki a következőt twittelte: „Breaking: James Corden meghalt koronavírus-fertőzésben”. Az ökörségre 25 ezer like-ot kapott.
A magukat felvilágosultnak képzelő emberek megtalálták a kínai étkezést is, miután a vizsgálatok szerint az új kórokozó egy halpiacról indult el és az emberek előtt denevérek vagy kígyók hordozták. Egy „intelligens” twittelő szerint borzalmas, hogy a kínaiak denevéreket, patkányokat, kígyókat esznek, ami odavezet, hogy az egész világ szenved az emiatt induló járványok nyomán. A média is megteszi a magáét: sokan láttak egy videót, amelyen egy kínai blogger denevérlevest eszik. A felvétel három éve készült, semmi köze a mostani járványhoz.
A gond az, hogy az emberek eszetlenül ítélkeznek. Nincsenek tisztában a kínai hagyományokkal, például azzal, hogy betegségek gyógyítására is fogyasztanak olyan állati eredetű leveseket vagy italokat, amiket a nagyképű nyugati polgárok „gusztustalannak” minősítenek.
Egyelőre az idegengyűlölő megnyilvánulások jellemzően szóbeliek, ám a 2003-ban pusztító SARS-járvány megmutatta, hogy durvábbá válhat a helyzet. Akkoriban előfordult, hogy a fehér dolgozók eltakarták az arcukat ázsiai kollégáik jelenlétében és egyes ingatlanügynököknek azt mondta a főnökük, hogy ne szolgáljanak ki ázsiai ügyfelet. Egyes ázsiaiakat kilakoltatással fenyegettek és előfordult, hogy minden magyarázat nélkül visszavonták a nekik ajánlott állásokat. Bostonban egy hamis hír nyomán, miszerint az egyik ázsiai étterem dolgozója fertőzött volt, 70 százalékkal esett vissza a vendéglő forgalma.
Je suis Chinois
Mais je ne suis pas un virus!!
Je sais que tout le monde a peur au virus, mais pas de préjugé, svp.#JeNeSuisPasUnVirus pic.twitter.com/38bUTNWj3tHirdetés — Lou Chengwang (@ChengwangL) January 28, 2020
Forrás:napi.hu