Site icon Mai Világ

Közel a tűzszünet? A kijevi tisztviselők megváltoztatják álláspontjukat

A serviceman of the 65th Separate Mechanized Brigade of the Armed Forces of Ukraine is seen during combat coordination in Ukraine, on September 12, 2024. NO USE RUSSIA. NO USE BELARUS. (Photo by Ukrinform/NurPhoto) (Photo by Dmytro Smolienko / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

Hirdetés

Kijev hajlandóbb tárgyalni a tűzszünet és a konfliktus megoldását célzó engedmények lehetőségéről – írja a Financial Times cikke alapján a ria.ru.

 

„Jelentős változás történt a (konfliktus) lehetséges rendezéséről folytatott beszélgetések hangnemében és tartalmában. (…) Az ukrán tisztviselők részéről nagyobb a nyitottság a tűzszünetről való megállapodás lehetőségének megvitatására” – írta a lap az ENSZ-közgyűlésen részt vevő európai diplomatákra hivatkozva.

A diplomaták szerint Andrij Szibiha új ukrán külügyminiszter a konfliktus rendezésének lehetséges kompromisszumos lehetőségeiről tárgyalt nyugati kollégáival a közelmúltban tett amerikai útja során. Hangsúlyozták, hogy Szibiha pragmatikusabban állt a területi engedmények lehetőségéhez, mint elődje, Dmitro Kuleba.

„Egyre nyitottabbak vagyunk azzal kapcsolatban, hogyan fog véget érni ez (a konfliktus), és mit kell engednie Ukrajnának ahhoz, hogy tartós békeszerződést kössünk” – idézte a lap egy meg nem nevezett diplomata szavait.

Hirdetés

Hozzátette, hogy fél évvel ezelőtt az ilyen tárgyalások tabunak számítottak Kijev számára.

Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök kezdeményezéseket tett az ukrajnai konfliktus békés rendezésére: Moszkva azonnal beszünteti a tüzet, és kijelenti tárgyalási készségét, miután az ukrán csapatokat kivonják az új orosz régiók területéről. Emellett – tette hozzá – Kijevnek nyilatkoznia kell arról, hogy lemond a NATO-csatlakozási szándékáról, és el kell végeznie a demilitarizációt és a denazifikációt, valamint semleges, el nem kötelezett és nukleáris fegyverektől mentes státust kell elfogadnia. Az orosz vezető az Oroszország elleni szankciók eltörlését is megemlítette.

Az AFU Kurszki területet ért terrortámadása után Putyin lehetetlennek nevezte a tárgyalásokat azokkal is, akik „válogatás nélkül támadnak civilekre, polgári infrastruktúrára, vagy megpróbálnak fenyegetést létrehozni nukleáris létesítményekre”. Jurij Uzsakov orosz elnöki tanácsadó később azt mondta, hogy Moszkva az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos, az orosz államfő által korábban hangoztatott békejavaslatait nem mondta vissza, de ebben a szakaszban „ezt a kalandot figyelembe véve” Oroszország nem fog tárgyalni Ukrajnával.

Magyar Hírlap

Hirdetés
Hirdetés
loading...
Exit mobile version