Közeleg a sárga csekk nagy ellensége, mutatjuk mire számítson
A sárga csekk a készpénzhasználatot ösztönzi, se nem olcsó, se nem kényelmes, mégis a mai napig tömegek használják főleg rezsiszámlák befizetésére.
Pedig több alternatívája is van már, és jövőre az azonnali fizetési rendszer egyik új tranzakciós típusa, a fizetési kérelem is beszáll a sárga csekkek nagy versenytársai közé.
A postai készpénz-átutalási megbízás, hétköznapi nevén sárga csekk, egy olyan magyar unikum, amely komoly népszerűségnek örvend, és ezáltal jelentős gátat jelent a gazdaság készpénzmentesítésében. Pedig erre nagy szükség lenne, nem véletlen, hogy a kormány is ambiciózus tervet készített a készpénzes fizetések elektronikus útra terelésére.
Pedig a sárga csekknek már most léteznek jórészt kedvezőbb árazású és készpénzkímélő alternatívái, ráadásul jövőre egy újabb kihívója lesz: a fizetési kérelem, amelyet az új, azonnali fizetési rendszer tesz majd lehetővé.
A fizetési kérelmet kétféle területen használhatják majd a szolgáltatók új fizetési megoldások kialakítására:
- kereskedelmi/bolti mobilfizetésre,
- a sárga csekk elektronikus formájaként.
A csoportos beszedés során egy előzetesen kötött szerződés alapján a szolgáltató jogosult egyszerűen leemelni egy számláról az őt illető összeget (egy előre megadott felső limit mellett), legtöbbször a havi rezsiszámlák gyors és automatikus kifizetésére használják, a szolgáltatásért a fizető féltől szednek díjat.
A csoportos beszedés legnagyobb előnye, hogy semmilyen beavatkozást nem igényel, ha van pénz a számlán, akkor a szolgáltatók automatikusan, pontosan, minden hónapban levonják a szükséges összegeket. Azonban a csoportos beszedéssel szembeni legnagyobb kritika, hogy míg a sárga csekket bármikor be lehet fizetni, a csoportos beszedést viszont a szolgáltató indítja, így részben elvész a kontroll a befizetendő tétel felett.
Az egyszerű (elektronikus) átutalás ugyanúgy használható szinte bármelyik szolgáltatónál a számlák befizetésére, mint ahogyan a sárga csekkes megoldás, de ezért a sárga csekkel ellentétben az ügyfél oldalán kell fizetni egy kisebb összeget, a csoportos beszedéssel szemben pedig ehhez tudni kell az átutalandó pontos összeget. Az átutalás előnye, hogy mi dönthetjük el, mikor fizetjük ki a számlát, és nem kell emiatt postára vagy csekkbefizető automatához mennünk. Ráadásul rendszer átalánydíjas szolgáltatást is kényelmesen lehet fizetni.
A szolgáltatók egyre többször teszik lehetővé az online bankkártyás fizetést a saját oldalukon, a számlákat pedig postai küldemény helyett legtöbbször már elektronikusan is kérhetjük. A bankkártyás fizetésnek a felhasználó oldalán (az éves kártyadíjon túl) nincs egyéb díja, ugyanakkor a sárga csekkes megoldáshoz hasonlóan a szolgáltató oldalán igen. Pontos adatunk nincs erről, ugyanakkor piaci információk szerint 1-2 százalékos tranzakció-arányos díja van a kártyás fizetéseknek a szolgáltató oldalán.
Forrás: privatbankar