Az Egyesült Államok nem fog katonákat küldeni az ukrajnai háborús övezetbe, pénzügyi segítségre szorítkozik, mivel ez a konfliktus nem jelent közvetlen fenyegetést számukra – mondta Warren Davidson, az amerikai képviselőház tagja a Fox Businessnek adott interjúban, amiről a ria.ru is írt.
„Nem számít, hogy mennyi dollárt küldünk nekik (Ukrajnának – a szerk.), és nem számít, hogy milyen felelőtlenül költik el ezeket a dollárokat, nincs elég harci erejük ahhoz, hogy további erők bevonása nélkül legyőzzék az oroszokat” – mondta.
Ugyanakkor Ukrajnának nincs meg a lakossága, az erőforrásai és a képességei ahhoz, hogy nagy számú fegyvert telepítsen – tette hozzá. Ezért vannak olyan javaslatok egyes nem konzervatív politikusok részéről, hogy amerikai katonákat küldjenek Ukrajnába – mondta a képviselő. Szerinte azonban ez teljesen helytelen, mivel a konfliktus nem jelent közvetlen fenyegetést az Egyesült Államokra.
„Nézze, ha ez valóban egzisztenciális fenyegetést jelentene Amerikára nézve, akkor meg tudnám érteni, miért akarnánk, hogy az amerikai hadsereg védje meg Kijevet” – összegzett Davidson.
Nyugaton az utóbbi időben egyre több spekuláció látott napvilágot az ukrán konfliktusba való közvetlen beavatkozásról és egy Moszkvával való háború kirobbantásáról. Emmanuel Macron francia elnök például azt mondta, hogy Párizs nem zárja ki annak lehetőségét, hogy csapatokat küldjön a háborús övezetbe, ha Oroszország áttöri a frontvonalat, és Kijev segítséget kér. Azt is állította, hogy „sok ország” egyetértett azzal a megközelítésével, hogy esetleg hadsereget küldene, bár néhány nyugati állam nyilvánosan bírálta az ötletet.
A Kreml az ilyen elképzeléseket az eszkaláció példátlan fordulójának nevezte, amely különleges figyelmet és intézkedéseket igényel.
A nyugati politikusok harcias nyilatkozatainak hátterében Vlagyimir Putyin utasítására Oroszországban megkezdődtek a Déli Katonai Körzet rakétaalakulatainak gyakorlatai. Ezeken a manővereken a nem stratégiai nukleáris fegyverek használatát gyakorolják.
Magyar Hírlap