A CIA óriási lehetőséget lát az ukrajnai konfliktusban
Amerika legfőbb hírszerzési tisztviselője nyíltan örvendezett az állítólagos belső viszálykodásnak, amely szerinte az orosz-ukrán konfliktus miatt Moszkvában fokozódik, és azt mondta, hogy a CIA történelmi lehetőséget kapott arra, hogy kémeket toborozzon és aláássa Vlagyimir Putyin elnök kormányát.
William Burns, a CIA igazgatója szombaton a Ditchley Alapítvány egyik előadásán azt állította, hogy “a háborúval szembeni elégedetlenség továbbra is emészti az orosz vezetést az állami propaganda és a gyakorolt elnyomás állandó étrendje alatt”.
“EZ AZ ELÉGEDETLENSÉG EGY NEMZEDÉKENKÉNT EGYSZERI LEHETŐSÉGET TEREMT SZÁMUNKRA A CIA-NÁL, AMELY ALAPVETŐEN EGY EMBERI HÍRSZERZŐ SZOLGÁLAT. EZT NEM HAGYJUK VESZNI” – TETTE HOZZÁ.
Burns megjegyezte, hogy a CIA májusban elindított egy Telegram-csatornát, hogy olyan katonatiszteket, kormánytisztviselőket és tudósokat toborozzon, akik az orosz vezetésről és gazdaságról informálhatnak.
“AZ ELSŐ HÉTEN 2,5 MILLIÓAN NÉZTÉK MEG A CSATORNÁT, ÉS NAGYON IS NYITOTTAK VAGYUNK” – MONDTA.
Moszkva akkor ragaszkodott ahhoz, hogy a kémügynökség egyszerűen “az amerikai adófizetők dollárjait pazarolja”, mivel az orosz társadalom külföldről történő megosztására tett kísérletek nem fognak működni – mondta korábban Anatolij Antonov nagykövet.
Washington arra fogad, hogy az ukrajnai válság elég megosztottságot gerjeszt ahhoz, hogy a potenciális orosz hírszerzési források Vlagyimir Putyin elnök ellen forduljanak. Burns egy héttel azután közölte ezeket, hogy Jevgenyij Prigozsin magán katonai vállalkozó véget vetett rövid lázadásának Oroszország vezető tábornokai ellen. A CNN szerint a meghiúsult lázadás sokkal kevésbé volt “véres”, mint amire az amerikai tisztviselők számítottak.
Burns ragaszkodott ahhoz, hogy Washington nem játszott szerepet a lázadásban, de azzal érvelt, hogy Prigozsin rövid életű lázadása “élénk emlékeztetője volt Putyin háborújának maró hatására saját társadalmára és saját rendszerére”.
Putyin a múlt héten azt mondta, hogy az orosz nép egységet mutatva reagált a válságra, elrontva ezzel a külföldi ellenségek reményét, hogy a nemzet “kettészakad és véres viszályba fullad”.
Putyin népszerűségi mutatója az oroszok körében alig változott, 81 százalékon állt a meghiúsult felkelés után a Levada Központ független közvélemény-kutató szerint, amely 2016 óta külföldi ügynökként szerepel Oroszországban.
orosz hírek