Világ

Trump merénylet: Lemondott az amerikai titkosszolgálat igazgatója

Hirdetés
Kimberly Cheatle lemondott az amerikai titkosszolgálat igazgatói tisztségéről, miután a Donald Trump republikánus elnökjelölt ellen elkövetett merényletkísérlet után nem volt hajlandó ezt megtenni.

Egy lövöldöző július 13-án a pennsylvaniai Butlerben tartott nagygyűlésen Trump fülét találta el, egy embert megölt a közönség soraiban, két másikat pedig megsebesített, mielőtt a Secret Service mesterlövészeinek sikerült semlegesíteniük. Thomas Crooks egy olyan tetőn tudott elhelyezkedni, ahonnan szabad rálátása volt arra a helyre, ahol Trump beszélt, amit a védelmi osztag érthetetlen módon őrizetlenül hagyott.

Cheatle kedd reggel nyújtotta be lemondását, egy nappal a kongresszusi meghallgatása után, amelynek során mind a republikánusok, mind a demokraták azzal vádolták, hogy információkat tartott vissza, és nem volt hajlandó felelősséget vállalni a gyűlésen történt biztonsági hibákért.

A titkosszolgálat ünnepélyes küldetése, hogy megvédje nemzetünk vezetőit. Július 13-án kudarcot vallottunk” – mondta Cheatle hétfőn a képviselőház felügyeleti bizottsága előtt, a Butler-lövöldözést a Secret Service »évtizedek óta legjelentősebb operatív kudarcának« nevezve.

Bár Cheatle a kongresszusi meghallgatáson „teljes felelősséget” vállalt a mulasztásért, ragaszkodott ahhoz, hogy ő „a legjobb személy” az ügynökség vezetésére ebben az időszakban, és kijelentette, hogy teljes mértékben megbízik a Secret Service tagjaiban.

Kedden e-mailben tájékoztatta az ügynökség munkatársait távozásáról.

Hirdetés

„A közelmúlt eseményeinek fényében nehéz szívvel hoztam meg azt a nehéz döntést, hogy lemondok igazgatói tisztségemről” – írta az AP szerint.

Cheatle-t az incidens után szinte azonnal lemondásra szólították fel, de több mint egy hétig ellenállt. Az ABC Newsnak adott interjújában azzal próbálta indokolni a Secret Service ügynökeinek hiányát a tetőn, ahonnan Crooks lőtt, hogy az túlságosan „lejtős” volt, és biztonsági kockázatot jelentett.

Azóta is folyamatosan kerülnek napvilágra megrázó részletek. Informátorok szerint a gyűlésen a védelmi osztag főleg a Nemzetbiztonsági Hivatal személyzetéből és a Secret Service ideiglenes ügynökeiből állt. Mire Trump megjelent a Republikánus Nemzeti Kongresszuson, már más ügynökökből állt a testőrsége.

Az FBI jelenleg büntetőeljárást folytat a merényletkísérlet ügyében. A Belbiztonsági Minisztérium, amelyhez a Secret Service tartozik, három belső vizsgálatot indított a biztonsági mulasztások miatt. A kongresszus is tárgyalja a Butlerben történtek kivizsgálását.

orosz hírek

Hirdetés

 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!