Egy Ursula von der Leyen elnök nevével fémjelzett, most kiszivárgott bizottsági dokumentum szerint az Európai Bizottság összevonná a kutatási és innovációs forrásokat egy új „Versenyképességi Alapban”. A tervet már ellenzi az Európai Parlament és a kutatók egy jelentős része, akik különálló programokat követelnek.
Egy kiszivárgott feljegyzés szerint az Európai Bizottság egy új, Európai Versenyképességi Alap létrehozását tervezi, amely több meglévő uniós finanszírozási programot – köztük a 2027 utáni kutatási keretprogramot (FP10) – egyesítene – számolt be a ScienceBusiness, amelynek a birtokába került az Ursula von der Leyen elnök és Piotr Serafin költségvetési biztos nevében május 11-én kiadott tervezet.
Az alap célja, hogy egységes irányítási keretet biztosítson az innovációt, digitalizációt és iparpolitikát támogató jelenlegi, széttagolt programok helyett.
A javaslat indoklásában azt írják, hogy az olyan programokat, mint a Horizon Europe és a Digitális Európa, túl bonyolult szabályozás és átfedések jellemzik, különösen a kkv-k számára. A bizottsági feljegyzés szerint ezért
elengedhetetlen a különálló eszközök összevonása és megerősítése egy versenyképes, koherens támogatási keretbe.
Az új alap öt fő pillérre – vagy néhány „ágazati ablakra” – épülne, közös pénzügyi eszköztárral és egy tanácsadó testülettel, amely ipari, kutatási és befektetői szereplőkből állna.
A terv heves vitákat váltott ki a tagállamok között, az Európai Parlamentnél és a kutatói érdekcsoportoknál, akik különálló kutatási programokat követelnek. A kritikusok attól tartanak, hogy a kutatás és innováció elveszhet az ipari és versenyképességi szempontok uralta logikában.
Az Európai Bizottság ezzel szemben azzal érvel, hogy az átfogó alap hatékonyabban tudja támogatni az uniós versenyképességi célokat és egyszerűsíti a hozzáférést a forrásokhoz.
A kiszivárgott dokumentum kitér arra is, hogy néhány program – például az Erasmus+ – önálló formában fennmaradhatna, de átalakítanák a működési modelljét. E programok külön zsebből kapnának támogatást az úgynevezett „Horizon Competitiveness Fund” keretéből, amely a jelek szerint megegyezik a tervezett Versenyképességi Alappal. A 2027 utáni többéves költségvetésről szóló első javaslatot várhatóan július 16-án mutatják be hivatalosan.
portfolio