Európa

Lopott ország és kitalált nép ennyit tud-Amikor az állami szervek védtek egy bűnszervezetet

Hirdetés

A megbízott ügyész részletesen indokolta a Robert Fico mentelmi jogát felfüggesztő kérvényében, hogy mivel is vádolják a Smer elnökét, és miért kell őt előzetes letartóztatásba helyezni. Röviden: Fico és Kaliňák 2012 és 2018 között arra használták politikai hatalmukat, hogy bűnszervezetet alakítsanak ki, és ennek működéséhez kihasználják az egyes állami szerveket, mint például a rendőrséget vagy a pénzügyőrséget. A volt kormányfőt és belügyminiszterét múlt héten gyanúsította meg a rendőrség.

A mandátumvizsgáló és mentelmi bizottság szerdán tárgyalja a főügyész kérvényét, amelyben arra kéri a parlamentet, hogy engedélyezzék Robert Fico előzetes letartóztatását. A kérvényt a főügyész, Maros Žilinka nevében és helyett az általa megbízott Ladislav Masár, Daniel Lipšic speciális ügyész helyettese írta alá.

A 22 oldalas alapos indoklás részletesen elmagyarázza, hogy mit is értenek a nyomozók és a speciális ügyészség bűnszervezet létrehozása és támogatása alatt. A bűnszervezetet maga Robert fico és Robert Kaliňák hozták létre 2012 és 2018 között, vagyis a második és a harmadik Fico-kormány idején, amelyekben Robert Kaliňák a belügyminiszteri posztot töltötte be.

„Ezt oly módon tették, hogy magas állami funkciókba, kihasználva a politikai hatalmukat, előre elkészített, megegyezett és megtervezett módon az általuk kiválasztott és a velük lojális személyeket helyezték, Norbert Bödörrel egyeztetve” – írja az ügyész a kérvényben.

Az egyik cél a bűncselekményeik nyomainak eltüntetése volt

Hirdetés

Ily módon került az országos rendőrfőkapitányi posztra Tibor Gašpar, az adóhivatal bűnüldöző hivatalának élére Ľudovít Makó és a NAKA pénzügyi nyomozó egységének élére Bernard Slobodník. Kaliňák nyomására Peter Kažimír akkori pénzügyminiszter kinevezte az adóhivatal élére František Imreczét. Az indoklás szerint ezek a vezetők az alsóbb szintekre a saját embereiket ültették, akiket előzetesen Robert Fico, Robert Kaliňák és Norbert Bödör hagyott jóvá.

A szervezet létrehozásával Fico és Kaliňák célja az volt, hogy elfedjék saját bűncselekményeik nyomait, mint például a hivatali jogkörrel való visszaélést vagy a bank-, a kereskedelmi és adótitokkal való visszaélést. A célokat az általuk kinevezett „végrehajtó csoporton” keresztül érték el, amelyet a megbízásukból és tudomásukkal Norbert Bödör irányított.

Az ügyész szerint a csoport tagjai nemcsak azt a „munkát” végezték el, amivel Bödör megbízta őket, saját szakállukra is bűnöztek. „Bűncselekményeket követtek el Robert Fico és Robert Kaliňák érdekeinek védelmén kívül is, elsősorban saját meggazdagodásuk érdekében” – áll a dokumentumban.

De mit akart Fico és Kaliňák?

Az ügyész az indoklásban is említi azokat a jelenlegi vagy volt politikusokat – Daniel Lipšicet, Igor Matovičot, Boris Kollárt, Andrej Kiskát – valamint Vasiľ Špirko ügyészt, akiket Fico és Kaliňák utasítására átvilágítottak a belügyminisztérium nyilvántartási rendszereiben és más állami rendszerekben, valamint terhelő adatokat gyűjtöttek róluk.

Hirdetés

A dokumentum konkrétan Igor Matovič korábbi cégét, a RegionPresst említi, amelyet az összegyűjtött adatok alapján adócsalással vádolt meg Robert Fico. Az ügyhöz kapcsolódik Erik Tomáš is, aki akkor Fico mediális tanácsadójaként dolgozott a kormányhivatalban, a Hlas létrehozása óta pedig Peter Pellegrini pártelnök egyik legközelebbi munkatársa, a Hlas parlamenti képviselője.

Az összegyűjtött információkkal Robert Fico állt elő egy sajtótájékoztatón 2016 februárjában, vagyis néhány héttel a parlamenti választás előtt, és 122 millió korona (mintegy 4 millió euró) értékű adócsalással vádolta meg Matovičot. Matovič ellen a rendőrség nem indított eljárást, mivel a Fico által előhúzott adócsalás már elévült.

Kiskát is célba vették

Hasonló ügy volt Andrej Kiska átvilágítása és az ellene indított lejáratási kampány is, amelyről 2017 tavaszának végén egyeztek meg a gyanúsítottak.

Bödör és Gašpar Fico megbízásából megkérte Ľudovít Makót, hogy gyűjtsön információkat az akkori köztársasági elnök, Andrej Kiska gyanús adóügyeiről. Kiska választási kampányáról volt szó, amelyben a kampánykiadásokat a KTAG nevű kft-jére terhelte, így visszaigényelhette az áfát.

Hirdetés
Hirdetés

Az ügy azóta is él, az elmúlt hetekben emeltek vádat miatta a volt köztársasági elnök ellen. A Fico elleni vád nem is azt rója fel, hogy Kiska gyanús adóügyeit feltárták, hanem azt, hogy a megszerzett információkat Kiska ellen, politikai szándékkal használták fel. Az összegyűjtött anyagot az ügyben ugyancsak megvádolt gyanúsított, Michal Chovanec küldte szét szerkesztőségeknek egy titkos, erre a célra létrehozott e-mail-címről. Az ügyről Fico, Kaliňák, Makó és Imrecze a kormányhivatalban kétszer is egyeztetett, igaz, a rendőrség ezeknek a találkozóknak a pontos időpontját nem ismeri.

Indokolt az előzetes letartóztatás?

Az ügyész ezekkel az ügyekkel indokolja, hogy Robert Kaliňákhoz hasonlóan Robert Ficónak is börtönben kellene kivárnia a nyomozás befejeződését, hogy ne tudja befolyásolni a tanúkat. A bűnszövetkezet tagjai, például Imrecze és Makó rendszeresen, a havi fizetésüket többszörösen meghaladó juttatást kaptak a „kormányzati maffiában” való „munkájukért”. „Az eddigi bizonyítékok alapján a csoport tevékenysége a pénzügyi nyereség mellett elsősorban a Smer hatalmának a megszilárdítását szolgálta” – áll az indoklásban.

Az ügyész szerint a bűnszervezetnek is szüksége volt a politikai háttérre, mivel „a magas államhatalmi funkciókba beültetett személyek egyfajta védelmet és garanciát biztosítottak a csoport fennmaradásához. Ez a védelem nem lenne lehetséges a Smer politikai párt legmagasabb szintű képviselőinek befolyása nélkül”.

Az ügyész szerint a letartóztatást az is indokolja, hogy Fico várhatóan meg fog tenni mindent azért, hogy kétségbe vonja a büntetőeljárás megalapozottságát, elsősorban azt, hogy ő bűnszervezetet hozott volna létre. Fico erről egyébként már nyilvánosan is beszélt az április 20-i sajtónyilatkozatában, az indoklás több lejárató bejegyzését is idézi.

Az ügyész várakozásait Fico kedden „maradéktalanul” kielégítette: a kihallgatása után tartott sajtótájékoztatón nem kímélte sem Zuzana Čaputová államfőt, sem Igor Matovič pénzügyminisztert, sem pedig Daniel Lipšic speciális ügyészt.

Május végéig tartanák rács mögött Ficót

Az indoklás szerint a büntetőeljárásban május végéig tervezik kihallgatni a gyanúsítottakat és a tanúkat is. Az ügyészség várhatóan nem akarja majd hosszabb ideig előzetes letartóztatásban tartani a Smer elnökét.

„Ezek alapján megalapozott az az elvárás, hogy a gyanúsított képviselő őrizetbe vétele esetén nem lesz hosszú ideig korlátozva a képviselői mandátuma” – áll az indoklásban.

A Fico és Kaliňák ellen folyó nyomozás alapját ugyanis elsősorban tanúvallomásokra építik a nyomozók: azok tanúskodnak a két smeres politikus ellen, akik korábban segítették a munkájukat: Ľudovít Makó, František Imrecze és Bernard Slobodník, vagyis azok az emberek, akiket korábban ők helyeztek pozícióba.

– lpj –

parameter.sk

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!