Site icon Mai Világ

Ma távozik Merkel – már fúrják az utódját

Hirdetés

A német kan­cel­lár ok­tó­ber­ben je­len­tette be, hogy nem kíván újra in­dulni pártja el­nöki tiszt­sé­géért. Ma a kong­resszus 1001 de­le­gáltja dönt arról, hogy ki kö­veti a Mut­tit a párt élén.

Friedrich Merz, Annegret Kramp-Karrenbauer vagy Jens Spahn?

Közülük választja ki a német Kereszténydemokrata Unió (CDU)kongresszusa, hogy a következő években ki irányítja a pártot. Egy korszak zárul le ezzel, Angela Merkel ugyanis 2000 óta állt a párt élén.

A szakértők eddig abban értenek egyet, hogy Jens Spahn jelenlegi egészségügyi miniszternek a legkevesebb az esélye az elnöki tisztség betöltésére.

Sokkal inkább Merz és Kramp-Karrenbauer között dőlhet el a verseny. Ez már csak azért is érdekes, mert ha előbbire érkezik több voks, akkor a CDU életében egy valódi megújulás jöhet, új irányvonalakkal, új célokkal. Az utóbbi jelölt győzelme viszont sokak szerint semmilyen változást nem hozna, lévén, hogy Annegret Kramp-Karrenbauert mini-Merkelnek is szokták nevezni. A két politikus bizalmi viszonyban áll egymással, és Merkel vidáman lubickolhatna tovább a kancellári pozícióban, ha mellette Kramp-Karrenbauer lenne a párt vezetője.

Hirdetés

Ha Merz nyer, akkor ő lesz az első olyan német vezető politikus, aki közvetlenül az úgynevezett árnyékbankrendszerben betöltött vezetői pozícióból kerülne magas politikai tisztség(ek)be. Egy globális pénzügyi óriás igen jól fizetett lobbistája cserélné le a kijárás munkáját azokéra, akiknek ajtóin eddig.

Két független kutató, Peter Grottian politológus és Werner Rügemer pénzügyi szakértő úgy véli, hogy nem szabadna közel engedni Merzet a német kormányhoz. Tanulmányt készítettek a BlackRock viselt dolgairól, amelyben arra figyelmeztetnek, hogy a CDU tagjai, politikusai és általában a német választópolgárok nem kaptak kellő tájékoztatást arról, mit jelenthet egy a pénzügyi világ árnyékos oldalán tevékenykedő vezető politikai hatalomhoz juttatása.

A BlackRock a nyugati világ legnagyobb tőkemozgatója – mondta Rügemer sajtótájékoztatójukon. Vagyonukat nála fialtató ügyfelei nevében 18 ezer cégben van részesedése, amelyek között ott van a német DAX tőzsdeindexben szereplő 30 nagyvállalat is. A 14 oldalas jelentés szerint a BlackRock a legnagyobb azok között a pénzügyi szolgáltatók között, amelyek szupergazdagokat tovább gazdagító ügyleteket folytatnak.

CDU politikusai korábban is közeli kapcsolatokat ápoltak a nagy német vállalatokkal, de a két kutató úgy véli, hogy Merz vezetővé választása a befolyásolás új lehetőségéhez juttatná a pénzvilágot. A CDU-kormányok tevékenysége mögött többé-kevésbé rejtett maradt a tőke befolyása – fejtegette Rügemer. Merz mint volt BlackRock-vezető megjelenésével azonban nem csupán az történne, hogy egy lobbista sertepertélne a kancellária körül például a pénzügyi szabályozás felpuhítása mellett érvelve, hanem a pénzvilág érdekei rajta keresztül közvetlenül érvényesülhetnének a politikai hatalomban.

És más kutatók is hasonló következtetésre jutottak. Heike Buchter, aki könyvet írt a BlackRockról (2015-ben jelent meg) az IPG Journalnak nyilatkozva nemrégiben azt mondta: nincs még egy olyan vállalat a világon, amelynek akkor befolyása lenne cégekre, kormányokra, szabályozó hatóságokra és jegybankokra, mint amekkorával a BlackRock rendelkezik.

Hirdetés

Merznek új löketet adhat, hogy a hét közepén egy interjúban Wolfgang Schauble volt pénzügyminiszter, jelenlegi Bundestag elnök bejelentette, hogy Merz az, akit támogatni kell. A régi motorosnak számító Schauble szava sokat nyomhat a latba, sokan úgy vélik, hogy ez a kijelentés döntheti majd el a kiélezett versenyt a mai kongresszuson.

 

Hirdetés
loading...
Exit mobile version