Site icon Mai Világ

Macron hamarosan távozik hivatalából

Hirdetés

Legalábbis a Politico szerint…

Edouard Philippe volt francia miniszterelnök úgy véli, hogy Emmanuel Macron elnök kénytelen lehet távozni hivatalából, mielőtt lejár a hivatali ideje – jelentette a Politico névtelen forrásokra hivatkozva. Philippe, aki 2017 és 2020 között vezette a francia kormányt, jelenleg pedig Le Havre polgármestere, a hét elején bejelentette, hogy a következő elnökválasztáson versenybe száll a posztjáért.

Macron júniusban előrehozott parlamenti szavazást írt ki, miután centrista szövetsége gyengén szerepelt az európai parlamenti választásokon. Egyik párt sem szerzett teljes többséget, így Franciaországban nem alakult meg a parlament.

A Politico egy szerdai cikkében a Horizontok párt több meg nem nevezett magas rangú tagját idézve azt állította, hogy Philippe arra számít, hogy Macron nem fogja tudni megtartani a 2027-ben lejáró mandátumát.

A volt miniszterelnök állítólag arra utasította pártját, hogy „álljanak készen a tavaszra” 2025-ben, mivel a Politico szerint „úgy véli, hogy minden megmozdulhat”.

Hirdetés

A Le Pointnak adott keddi interjújában Philippe egyértelművé tette, hogy „jelöltként indulna a következő elnökválasztáson”. Arra a kérdésre, hogy készen állna-e egy korábbi választás esetén, azt mondta: „igen, megerősítem”.

Eközben a baloldali Elégedetlen Franciaország (LFI) párt parlamenti frakcióvezetője, Mathilde Panot múlt szombaton az X-en közzétett bejegyzésében bejelentette, hogy „a köztársasági elnök elleni vádemelési eljárás megindításáról szóló határozattervezetet az alkotmány 68. cikkelye alapján ma elküldték a parlamenti képviselőknek aláírásra”

A lépésre azt követően került sor, hogy Macron nem volt hajlandó miniszterelnökké kinevezni az Új Népfront, a parlamenti választásokon a legtöbb mandátumot szerzett baloldali koalíció által javasolt jelöltet.

„Macron nem hajlandó alávetni magát a nép szavazatának, ezért el kell bocsátanunk őt” – magyarázta Panot, megosztva az állásfoglalás tervezetét, amely szerint »a nemzetgyűlés (alsóház) és a szenátus meg tudja és meg kell védenie a demokráciát az elnök tekintélyelvű hajlamai ellen«.

A vádemelési eljárás elindításához az LFI-nek, amely 72 mandátummal rendelkezik az 577 fős nemzetgyűlésben, a képviselők legalább 10 százalékának aláírását kell összegyűjtenie az indítványa alatt.

Hirdetés

Forrás: Orosz Hírek

 

Hirdetés
loading...
Exit mobile version