Európa

Macron megvilágosodott Kínában

Hirdetés
Európának csökkentenie kell függőségét az Egyesült Államoktól, és el kell kerülnie, hogy belerángassák a Kína és az Egyesült Államok közötti, Tajvan körüli konfrontációba – mondta Emmanuel Macron francia elnök egy interjúban, amelyet háromnapos kínai állami látogatásáról hazatérve a repülőgépén adott.

Az amerikai Politico-nak és két francia lapnak adott interjút, miután mintegy hat órát töltött Hszi Csin-ping kínai elnökkel az útja során, Macron hangsúlyozta elméletét a “stratégiai autonómiáról”, hogy Európa – feltehetően Franciaország vezetésével – “harmadik szuperhatalommá” váljon.

Azt mondta, hogy a nagy kockázat, amellyel Európa szembesül, hogy “olyan válságokba keveredik, amelyek nem a sajátja, ami megakadályozza, hogy kiépítse stratégiai autonómiáját”.

Hszi Csin-ping és a Kínai Kommunista Párt támogatta Macron stratégiai autonómiáról szóló koncepcióját, és a kínai tisztviselők folyamatosan hivatkoznak rá az európai országokkal folytatott tárgyalásaik során. A pekingi pártvezetők és teoretikusok meg vannak győződve arról, hogy a Nyugat hanyatlóban van, Kína pedig felemelkedőben, és hogy a transzatlanti kapcsolatok gyengülése segít felgyorsítani ezt a tendenciát.

“AZ EURÓPAIAKNAK ARRA A KÉRDÉSRE KELL VÁLASZOLNIUK, HOGY … ÉRDEKÜNKBEN ÁLL-E FELGYORSÍTANI EGY TAJVANI VÁLSÁGOT? NEM. A LEGROSSZABB AZ LENNE, HA AZT GONDOLNÁNK, HOGY NEKÜNK, EURÓPAIAKNAK KÖVETŐKKÉ KELL VÁLNUNK EBBEN A TÉMÁBAN, ÉS AZ AMERIKAI NAPIRENDBŐL ÉS EGY KÍNAI TÚLREAGÁLÁSBÓL KELL KIINDULNUNK” – MONDTA.

Néhány órával azután, hogy repülőgépe elindult vissza Párizsba, Kína nagyszabású hadgyakorlatot indított az önigazgatású Tajvan szigete körül, amelyet Kína saját területének tekint, de az Egyesült Államok ígéretet tett arra, hogy felfegyverzi és megvédi.

Hirdetés

Ezek a hadgyakorlatok válasz Caj Jing-Wen tajvani elnök közép-amerikai országokat érintő tíznapos diplomáciai körútjára, amelynek során találkozott Kevin McCarthy republikánus amerikai házelnökkel, miközben Kaliforniában átutazóban volt. Macron gondolkodását ismerő személyek szerint örült, hogy Peking legalább megvárta, amíg elhagyja a kínai légteret, mielőtt megkezdte volna a “Tajvan bekerítése” szimulált gyakorlatot.

Macron és Hszi “intenzíven” tárgyaltak Tajvanról az elnököt kísérő francia tisztviselők szerint, aki a jelek szerint békülékenyebb megközelítést választott, mint az Egyesült Államok vagy akár az Európai Unió.

“A Tajvani-szorosban a stabilitás kiemelkedő fontosságú” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki Macront a látogatás egy részére elkísérte, elmondása szerint ezt mondta Hszinek a múlt csütörtöki pekingi találkozójuk során. “A status quo megváltoztatására szolgáló erő alkalmazásával elfogadhatatlan”.

Hszi erre azt válaszolta, hogy aki azt hiszi, hogy Tajvan ügyében befolyásolni tudja Pekinget, az megtévedt.

Úgy tűnik, Macron egyetért ezzel az értékeléssel.

Hirdetés

“AZ EURÓPAIAK NEM TUDJÁK MEGOLDANI AZ UKRAJNAI VÁLSÁGOT; HOGYAN MONDHATNÁNK HITELESEN TAJVANRA, HOGY ‘VIGYÁZZATOK, HA VALAMI ROSSZAT CSINÁLTOK, MI OTT LESZÜNK’?”. HA VALÓBAN NÖVELNI AKARJUK A FESZÜLTSÉGET, AKKOR EZ A MÓDJA” – MONDTA.

“Európa inkább hajlandó elfogadni egy olyan világot, amelyben Kína regionális hegemónná válik” – mondta Janmei Hszie, a Gavekal Dragonomics geopolitikai elemzője. “Néhány vezetője még azt is hiszi, hogy egy ilyen világrend előnyösebb lehet Európa számára”.

A Macronnal és von der Leyennel múlt csütörtökön Pekingben tartott háromoldalú találkozóján Hszi Csin-ping csak két témában – Ukrajna és Tajvan – tért el a forgatókönyvtől valaki szerint, aki jelen volt a teremben.

“Hszi láthatóan bosszús volt, amiért felelősnek tartják az ukrajnai konfliktusért, és alábecsülte a közelmúltban Moszkvában tett látogatását” – mondta ez a személy. “Egyértelműen dühös volt az USA-ra, és nagyon feldúlt volt Tajvan miatt, a tajvani elnök amerikai átutazása miatt, és amiatt, hogy külpolitikai kérdéseket vetettek fel az európaiak”.”

Ezen a találkozón Macron és von der Leyen hasonló álláspontot képviseltek Tajvannal kapcsolatban – mondta ez a személy. Macron azonban ezt követően több mint négy órát töltött a kínai vezetővel, nagyrészt csak tolmácsok jelenlétében, és a hangneme sokkal békülékenyebb volt, mint von der Leyené, amikor újságírókkal beszélt.

Hirdetés
Hirdetés

Macron azzal is érvelt, hogy Európa egyre inkább függővé vált az Egyesült Államoktól fegyverek és energia tekintetében, és most az európai védelmi ipar fellendítésére kell összpontosítania.

Azt is javasolta, hogy Európa csökkentse függőségét az amerikai dollár “extraterritorialitásától”, ami Moszkva és Peking egyik legfontosabb politikai célkitűzése.

“HA A KÉT SZUPERHATALOM KÖZÖTTI FESZÜLTSÉGEK FELFORRÓSODNAK … NEM LESZ SEM IDŐNK, SEM ERŐFORRÁSAINK A STRATÉGIAI AUTONÓMIÁNK FINANSZÍROZÁSÁRA, ÉS VAZALLUSOK LESZÜNK” – MONDTA.

Oroszországot, Kínát, Iránt és más országokat az elmúlt években olyan amerikai szankciók sújtottak, amelyek alapja a domináns dolláralapú globális pénzügyi rendszerhez történő hozzáférés megtagadása. Európában egyesek panaszkodtak, hogy Washington “fegyverré tette” a dollárt, amely arra kényszeríti az európai vállalatokat, hogy feladják üzleti tevékenységüket és megszakítsák kapcsolataikat harmadik országokkal, vagy bénító másodlagos szankciókkal kell szembenézniük.

Miközben A330-as repülőgépének kabinjában ült egy kapucnis pulóverben, amelynek mellkasán a “French Tech” felirat díszelgett, Macron az amerikai lap szerint azt állította, hogy Európa már “megnyerte a stratégiai autonómiáról szóló ideológiai csatát”.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjának egyikeként és az EU egyetlen atomhatalmaként Franciaország katonai szempontból egyedülálló helyzetben van. Az ország azonban sokkal kevésbé járult hozzá Ukrajna támogatásához, mint más országok.

orosz hírek

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!