Macron totál bukása – egész Európától elszigetelődött
Nicolas Bay, a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés (RN) főtitkára a Magyar Hírlapnak adott interjújában többek között a francia belpolitika átalakulásáról és Emmanuel Macron államfő nemzetközi elszigetelődéséről beszélt.
Mint arról mi is beszámoltunk, Marine Le Pen pártja, a Nemzeti Tömörülés (RN) megnyerte a franciaországi EP-választást – megelőzve a Köztársaság Lendületben (LREM) nevű politikai formációt, amelyet még Emmanuel Macron jelenlegi francia államfő alapított 2016-ban.
Nicolas Bay, a Nemzeti Tömörülés főtitkára a Magyar Hírlapnak értékelte a múlt hétvégi voksolás eredményeit, és kitért a francia belpolitika átalakulására, illetőleg Macron nemzetközi elszigetelődésére is.
Az első kérdésre válaszolva, amely a hagyományos franciaországi pártok hanyatlásának (a republikánusok 8,48, a szocialisták pedig 6,19 százalékra estek vissza) okait firtatta, Nicolas Bay elmondta, hogy ebben alapvetően két körülmény játszik közre.
Ezután kitért a hagyományos pártok gyengülésének másik fő indokára is:
Nicolas Bay szerint Macron megjelenése világossá tette a valódi törésvonalat a francia és az európai politikai életben:
- az egyik oldalon ott vannak a globalisták, a föderalisták, akik megvetik a nemzeteket;
- a másikon pedig a nemzetállamok hívei, akik elkötelezettek a demokrácia és a civilizációnk értékei iránt.
A Macron ellen tüntető sárgamellényesek kapcsán megjegyezte, hogy a statisztikák szerint a mozgalom tagjainak 40 százaléka a Nemzeti Tömörülésre szavazott.
Nicolas Bay a franciaországi EP-választás eredményeit értékelve hangsúlyozta, hogy Emmanuel Macron a maga részéről mindent megtett, hogy élősködjön az európai kampányon, a választást valójában egy referendummá változtatta saját maga ellen, amit aztán elbukott.
Nicolas Bay a francia elnök nemzetközi teljesítményéről is szót ejtett. A bevándorlásellenes politikus szerint Emmanuel Macron nagyon elszigetelődött a nemzetközi színtéren, Európában gyakorlatilag már csak a spanyol és a holland szocialistákat lehet a szövetségeseinek nevezni.
Továbbá az sem tüntette fel túl jó színben, ahogy a sárgamellényes tüntetések okozta válságot kezelte. Ennek kapcsán Nicolas Bay megjegyezte, hogy Magyarországot ennél kevesebbért is megbüntetné az Európai Bizottság.
A jövő feladataira kitérve a Le Pen-párt főtitkára egyértelművé tette: a következő lépés, hogy egy erős és jelentős európai parlamenti képviselőcsoportot hozzanak létre európai szövetségeseikkel, többek között az olasz Ligával, a Flamand Érdekkel, az Osztrák Szabadságpárttal, valamint a cseh Közvetlen Demokráciával.