Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy felvenné a telefont, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy döntene, hogy felhívja őt, hogy bármilyen javaslatot tegyen az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban.
A France24 hírcsatornának adott interjújában a francia államfő azonban megjegyezte, hogy “nincs oka arra, hogy ő előbb hívja fel [Putyint]”, hozzátéve, hogy az ukrán ellentámadás folyamatban van, és reméli, hogy hamarosan eljön a tárgyalások ideje a Kijev számára kedvező feltételekkel.
“DE HA FELHÍV ÉS JAVASOL VALAMIT, AKKOR VÁLASZOLOK, MERT FRANCIAORSZÁG MINDIG IS KÖZVETÍTŐ VOLT” – MONDTA MACRON.
Hangsúlyozta azt is, hogy a párbeszéd bármilyen újrakezdése ma csak akkor lehetséges, “ha visszatérnek a nemzetközi joghoz, amely biztosítja a békében való élet lehetőségét”.
Macron azon kevés európai vezetők egyike volt, aki a visszásságok ellenére továbbra is rendszeresen tárgyalt Putyinnal, miután Oroszország tavaly februárban megkezdte katonai műveletét Ukrajnában. Macron többször is figyelmeztette a Nyugatot, hogy ne próbáljon “megalázó” békefeltételeket erőltetni Oroszországra, és ragaszkodott ahhoz, hogy Párizs ellenzi, hogy Moszkvában rendszerváltást próbáljanak kikényszeríteni, vagy hogy Oroszországot saját területén támadják meg.
Ugyanakkor azt is mondta, hogy azt szeretné, ha Oroszországot “legyőznék Ukrajnában”, és továbbra is fokozatosan egyre nehezebb fegyverekkel látja el a kijevi rezsimet, köztük gyalogsági harcjárművekkel és tüzérségi lövegekkel.
A hét elején Catherine Colonna francia külügyminiszter bejelentette, hogy Párizs kérte Macron meghívását a közelgő BRICS-csúcstalálkozóra a dél-afrikai Johannesburgba. A tisztviselő szerint a francia elnök “érdeklődését” fejezte ki, hogy megfigyelőként részt vegyen a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő csoport 15. csúcstalálkozóján.
Magas rangú orosz tisztviselők azonban azzal érveltek, hogy Macron jelenléte a csúcstalálkozón “nem lenne helyénvaló”, tekintettel kormányának Moszkva elleni álláspontjára és elszigetelési kísérleteire, miközben támogatja a NATO azon célját, hogy Oroszországnak “stratégiai vereséget” okozzon.
Naledi Pandor, a csúcstalálkozónak otthont adó Dél-Afrika külügyminisztere viszont azt mondta, hogy Macron meghívása “újdonság” lenne a BRICS számára, de megjegyezte, hogy még nem született döntés az ügyben.
orosz hírek