Maffia fenyegetésének árnyékában próbálnak talpra állni az olasz vállalkozások
A koronavírus-járvány egymillió embert szorított a szegénységi küszöb alá Olaszországban, összesen 8 millióan vannak jelenleg munka nélkül. A regionális maffiák készek kitölteni az űrt ott, ahonnan az olasz állam kivonul.
Scampia-ban, Nápoly egyik szegénynegyedében virágzik a szervezett bűnözés, a járványhelyzet generálta szegénység és kilátástalanság melegágya a törvényszegésnek. Az itt lakók közül sokan alkalmi munkákból élnek, mindig feketén. A fekete munka forgalma évi 80 milliárd euróra taksálható Olaszországban, az adóelkerülések 40 százalékát ez teszi ki.
“A szegénység az első számú melegágya az olasz maffia befolyásszerzésének. A szegény rétegekből tudnak embereket toborozni, ott tudják kiépíteni társadalmi bázisukat” – magyarázza Federico Cafiero De Raho olasz maffiaellenes ügyész.
Az itteniek évtizedek óta a bőrükön érzik a Camorra jelenlétét, mára azonban a maffia hatalma sokat gyengült. A kormányzati intézmények gondoskodása növelhetné az államba vetett bizalmat, de ez nem történt meg. Az olasz kormányt régóta bírálják azért, hogy hosszú évek óta nem működik a társadalombiztosítás rendszere. A rendvédelem azonban erősítést kapott, mert a bűncselekmények számának növekedésére számítanak a karantén feloldása után.
“A Camorra a járványhelyzetben érdekes módon nem tudott megerősödni. A szervezet megpróbálja diverzifikálni tevékenységét, hogy bevételei legyenek, de nem lett erősebb, csak pénzéhesebb” – vélekedik a nápolyi készenléti rendőrség vezetője.
Az olasz maffia nemcsak több pénzt akar besöpörni, de ezeket az illegális pénzeket minél nagyobb mennyiségben tisztára is akarja mosni. A járvány új lehetőségeket hozott e téren. 20 ezer vállalkozás vérzett el a karantén idején Nápoly nagyobb régiójában, Campaniában, és 600 ezer cég folyamodott kisebb állami hitelért abból a pénzügyi keretből, amelyet a kormány a gazdaság újraindítására hozott létre. A vállalkozások egyharmada nem jutott hozzá az igényelt támogatáshoz, a különböző olasz maffiák viszont szívesen adnak kölcsönt jelentős kamat ellenében.
„Amikor a vállalkozás nem tudja visszafizetni a kölcsönt, akkor a Camorra a tartozás ellenértékéig részesedést szerez az adott üzletben. És ettől a pillanattól kezdve a Camorra ezt a céget saját illegális pénzeinek tisztára mosására kezdi használni” – mondja Federico Cafiero De Raho olasz maffiaellenes ügyész.
Az uzsorával együtt jár a zsarolás. A Camorra a karantén befejeztével újrakezdte a védelmi pénz, a „pizzo” szedését. A Camorra módszereire sokan emlékeznek – nemrég új könyv jelent meg, Paolo Miggiano kriminológus Domenico Noviello helyi vállalkozó történetét írta meg. A férfit 2008-ban gyilkolta meg a Casalesi-klán, elrettentésül, amiért hét évvel korábban nem volt hajlandó védelmi pénzt fizetni, illetve feljelentése nyomán több maffiatag börtönbe került.
A rendvédelmi szervek arra számítanak, hogy augusztus végén tetőzik, és csúcsot fog dönteni a zsarolás volumene, ugyanis a Camorra ebben az időszakban szedi be ezeket a pénzeket. Vannak olyan félelmek is, hogy az európai uniós támogatások egy része a maffia felé fog elcsordogálni, a campaniai intézmények ennek ellenére ragaszkodnak ahhoz, hogy folyamatosan érkezzenek célzott források a helyi vállalkozások túlélésének megkönnyítésére.
A régióban körülbelül 45 ezer ember bármikor elveszítheti a munkáját. Ennyien várnak arra, hogy munkahelyük újra kinyisson a karantén után. Ezeknek az embereknek a bizonytalanságát használja ki a Camorra. A szakszervezetek szerint kifejezetten veszélyes a campaniai helyzet. Szakértők attól tartanak, hogy Dél-Olaszországban hosszú és fájdalmas lesz a helyreállás folyamata.
A szervezett bűnözés az emberek alapvető szükségleteire ad választ akkor, amikor az állam nem figyel ezekre. Azok, akik a Camorra ellen küzdenek, egy dologban egyetértenek: a következő nemzedékek akkor élhetnek majd jobb és tisztességesebb életet, ha lesz lehetőségük tanulni, és kapnak munkát.
Forrás: euronews.com