Site icon Mai Világ

Magyarország borította az asztalt, Varsóban őrjöngenek

Hungarian Prime Minister Victor Orban listens to his Polish counterpart Donald Tusk during a joint press conference with the President of the European Commission and the Prime Ministers of the Visegrad countries (V4) in the Delegation Hall of the parliament building in Budapest, Hungary on June 24, 2014. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK (Photo by ATTILA KISBENEDEK / AFP)

Hirdetés

Néhány nappal karácsony előtt robbant a politikai bomba, mert Magyarország menedékjogot adott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyiminiszter-helyettesnek. A budapesti döntés komoly felháborodást okozott Varsóban, a külügyminisztériumba kérették Íjgyártó Istvánt, a Lengyelországba akkreditált magyar nagykövetet, és az üggyel kapcsolatban tiltakozó jegyzéket adtak át neki.

A történteknek nem annyira jogi, mint sokkal inkább politikai indítéka van. Marcin Romanowski az előző, a Jog és Igazságosság (PiS) vezette nemzeti és konzervatív kormány tagja volt. A tavaly őszi választásokat a PiS megnyerte ugyan, de nem szerzett abszolút többséget a Szejmben. Helyére egy többpárti globalista koalíció lépett, amely, most már teljesen világosan látszik, hogy hatalmát az előző kormány tagjainak és szimpatizánsainak törvénytelen üldözésére használja fel.

Az állami televízió épületéből a szó szoros értelmében rendőri erőszakkal távolították el a szerkesztőket és az újságírókat, a törvényekhez ragaszkodó bírókat menesztettek, és a Jogászok Lengyelországért szervezet szavaival élve, „a bíróságok jogtalanul felmentett elnökei helyébe a kormányzó pártnak alárendelt bitorlókat” neveztek ki.

Az ellenzék vezetői kiálltak a magyar döntés mellett, és azt a varsói kormánynak a hatalommal való visszaélése miatti, szükséges válaszként értékelték, és azt állították, hogy a Romanowski elleni eljárást inkább a pártos indítékok, semmint az igazságosság vezérli. Zbigniew Ziobro, a PiS volt igazságügyi minisztere szerint „Magyarország döntése leleplezi Donald Tusk miniszterelnök kormányának a jogállamiság semmibe vételét és az igazságszolgáltatás fegyverként való alkalmazását a politikai ellenfelekkel szemben”. Ziobro ezek után Lengyelországot, olyan berendezkedésű államnak minősítette, mint amilyen Fehéroroszország. Romanowskit egyébként korrupciós ügyek miatt akarják bíróság elé állítani, a jelenlegi körülmények között nemigen számíthatna elfogulatlan eljárásra.

Az egész ügy pikantériája, hogy mind Magyarország, mind pedig Lengyelország az EU és a NATO tagja.

Hirdetés

Mindkét szervezet alapokmánya kimondja, hogy tagjai csak demokratikus berendezkedésű államok lehetnek. Jelen esetben konkrétan arról van szó, hogy Lengyelországban a demokratikus berendezkedésnek csak a színfalai vannak meg, amelyek mögött az „előadás” már egészen más tartalmat hordoz.

Szélsőséges esetben a NATO akár fel is függesztheti valamely tagállammal a katonai együttműködést. Ilyen volt például az 1974-ben megbukott görög katonai junta, Athén csak 1980-ban került vissza a védelmi szervezet struktúrájába. Jellemző erre a helyzetre, hogy még a junta hatalmának idején egy tengeri hadgyakorlat során az egyik görög hadihajó Olaszországba menekült, ahol a kapitány és a legénység menedékjogot kapott.

Ha a közelmúlt eseményeit nézzük, itt is találunk olyan példát, amikor két NATO-tagállam hasonló ügyben viszályba került egymással. Terrorszervezet népszerűsítésének vádjával 2017-ben letartóztatták Oguz Güvent, a Cumhuriyet című török napilap online változatának főszerkesztőjét. Később a bírósági tárgyalásig szabadlábra helyezték, Németországba távozott, ahol menedékjogot kapott. Csakúgy, mint sok katonatiszt, politikus, újságíró, akik a 2016-os katonai puccskísérletet támogatták. Törökország többször próbálta jogi úton kikérni a katonai hatalomátvétel kísérletének támogatásával gyanúsított személyeket, de Berlin minden esetben nemet mondott.

A török hatóságok egyébként az idén októberben elhunyt Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi hálózatát teszik felelőssé a 2016-os hatalomátvételi kísérletért. Gülen 1999 óta a pennsylvaniai Saylorsburgben élt önkéntes száműzetésben, és az amerikai hatóságok többszöri török kérésre sem adták ki Törökországnak. Egy újabb adalék, amely megmérgezte két NATO-tagállam viszonyát.

Magyar vonatkozású példát is fel lehet hozni, amely nem igazán tett jót egy másik NATO-tagállammal való kapcsolatunknak.

Hirdetés

A Medgyessy-kormány miniszteri biztosa, az SZDSZ egykori európai parlamenti képviselője, Mohácsi Viktória 2011-ben hagyta el Magyarországot és kért politikai menedékjogot Kanadában, amely szintén NATO-tagállam. Döntését Torontóban azzal indokolta, hogy az akkori balliberális kormány a roma gyilkosságokkal kapcsolatos információk több évtizedes titkosításáról döntött. Mohácsi állítása szerint azért, mert „egyesek szerint összefüggésbe hozhatnak néhány állami tisztségviselőt a roma gyilkosokkal”.

Tekintettel arra, hogy Ottawa 2012-ben biztonságos országnak ismerte el Magyarországot, ezért a hazánkból érkező személyek nagy részének elutasította a menedékkérelmét. A 2015-ös kanadai kormányváltás után az új balliberális adminisztráció változtatott ezen a hozzáállásán, könnyebben adott menedékjogot, így Mohácsi Viktória 2016-ban is ebben részesült.

Az EU-val kapcsolatban már bonyolultabb a helyzet. A Romanowski-ügy kétségtelenül ritkaságszámba megy, mert minden tagállam „hivatalból” biztonságos és demokratikus országnak számít, más különben nem is lehetne a szervezet tagja.

Viszont a gyakorlatban az számít az EU-ban demokratikus országnak, amelyet az Európai Bizottság (EB) annak minősít.

Brüsszel a lengyel jogsértéseket nem kifogásolta, és az előző nemzeti kormány idején visszatartott különböző kifizetéseket engedélyezte. Egyébként is az egész helyzet abszurd, mert hazánk esetében az EB többek között folyamatosan a jogállamiság sérülését emlegette, úgy általában, mondvacsinált indokokat felhozva a Magyarországnak járó kifizetések visszatartásának indokaként.

Hirdetés
Hirdetés

Most mit csinált az EU a Romanowski-ügyben? Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésé tavaly októberben visszavonta a lengyel politikus mentelmi jogát, azt állítva, hogy „nincs elég ok kétségbe vonni a lengyel ügyészség valódi szándékát”. Az uniós testület tette ezt annak ellenére, hogy egy varsói kerületi bíróság korábban elismerte Romanowski mentelmi jogát, ezt a döntést pedig a varsói regionális bíróság is helybenhagyta. A mentelmi jog felfüggesztése után az EU európai elfogatóparancsot adott ki Romanowski ellen.

A Romanowski-ügyben lényeges szempont, hogy a lengyel politikus még azelőtt menekült Magyarországra, hogy ellene vádat emeltek volna. Varsóban a kormányon lévő politikusok a hírt őrjöngve fogadták.

Az ukrán–lengyel származású Adam Bodnar igazságügyi miniszter éppen a napokban jelentette ki: ahhoz, hogy a jogállam visszatérjen Magyarországra, kormányváltásra van szükség.

Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter pedig a Lengyel Köztársasággal szemben ellenséges cselekedetnek tartja a magyar kormány döntését, hogy politikai menedékjogot biztosított Romanowskinak.

Budapest válasza sem váratott sokáig. Orbán Viktor egy interjújában bírálta a lengyel jogállamiság hiányosságait, hozzátéve, hogy Magyarország „menedéket kínál mindenkinek, aki hazájában politikai üldöztetéssel szembesül”.

A magyar miniszterelnök annak a véleményének adott hangot, hogy „országaink viszonya nincs jó helyzetben, különösen a lengyel igazságügyi miniszter Magyarország elleni brutális támadása után”.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter egy másik interjúban tért ki az ügyre: „Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet állt elő… Magyarország 2015 óta szilárdan kiáll amellett, hogy védelmet nyújt a politikai üldözés elől menekülőknek, legyenek azok egykori tisztviselők, mint Nikola Gruevski (volt észak-macedóniai miniszterelnök – a szerk.) vagy most Romanowski.”

Magyar Hírlap

Hirdetés
loading...
Exit mobile version