Újabb szankciókról döntöttek az uniós külügyminiszterek Oroszország ellen. Olyan tisztviselők ellen vezetnek be utazási korlátozásokat, akiknek szerepük volt az ellenzéki Alekszej Navalnij megmérgezésében, illetve bebörtönzésében. A döntést a magyar kormány is jóváhagyta, bár Szijjártó Péter Brüsszelben jelezte, szeretnének túllépni a szankciók politikáján.
Politikai döntést hoztak az uniós külügyminiszterek az Oroszország elleni, már meglévő szankciós lista kiterjesztéséről. A kiszivárgott hírek szerint négy orosz tisztviselő neve kerülhet fel a dokumentumra, nekik az EU szerint szerepük lehetett az ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij megmérgezésében, illetve bebörtönzésében. Ezt a listát csak akkor teszik majd közzé, ha az írásos eljárással elfogadják a szankciókat.
“Oroszország afelé sodródik, hogy autoriter állammá váljon és egyre távolabb kerül Európától. A miniszterek a legutóbbi orosz lépéseket úgy értékelték, hogy Moszkva nem érdekelt az együttműködésben az Európai Unióval, hanem épp ellenkezőleg, a konfrontáció és az elszakadás a célja” – mondta az EU főképviselője, Josep Borrell.
Ez az első alkalom, hogy az unió használja az új emberi jogi szankciós rendszerét, az úgynevezett Magnitszkij-törvényt. A miniszterek ugyanakkor nem büntetik Putyin oligarcháit, mert a szankciók csak a Navalnij-üggyel kapcsolatban álló személyekre vonatkozhatnak. Korábban a bebörtönzött aktivista stábja kérte azt az uniótól, hogy a Putyin-rendszer gazdasági hátországát adó üzletemberek számláit fagyasszák be, hiszen nekik komoly üzleti érdekeik vannak Európában.
“Ha a mostani irány folytatódik, akkor Putyin rendszere autoriter rezsimből erős diktatúrává válik majd. Ez veszélyt jelent majd a világra a 21. században. Természetesen nagyon fájdalmas fellépni Putyin pénzügyi érdekeltségei ellen Európában, hiszen sok építkezés zajlik jelenleg is és ez károkat okozna a gazdaságnak. De ez a helyzet és előbb, vagy utóbb meg kell majd lépni” – mondta Leonid Volkov, Alekszej Navalnij kabinetfőnöke.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Brüsszelben azt mondta, Magyarország stratégiai hozzáálláson alapuló EU-Oroszország kapcsolatban érdekelt, amely nem egyszerűsíthető le a Navalnij-ügyre illetve a szankciókra. A politikus a miniszteri tanácsülés második felén már nem vett részt, mert visszautazott Budapestre, ahol az Országgyűlés ülésén ő is szavazott a vészhelyzet meghosszabbításáról. Délután így Brüsszelben a külügyminiszterek Szijjártó Péter nélkül tartották meg az első videóhívásukat Joe Biden új külügyminiszterével Antony Blinkennel.
Forrás: euronews