Több ország is felajánlotta, hogy otthont adna Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump megválasztott amerikai elnök közötti tárgyalásoknak – közölte Jurij Usakov, Putyin tanácsadója.
Egy hétfői sajtótájékoztatón Usakovot arról kérdezték, hogy Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök felajánlotta-e a két vezető találkozójának megrendezését.
„Több ajánlatot is kaptunk különböző országoktól” – mondta újságíróknak. „Nem fogok konkrét országokat megnevezni, hogy ne befolyásoljam az esetleges fejleményeket. De ilyen javaslatok érkeztek és érkeznek”
Donald Trump megválasztott amerikai elnök azt állította, hogy gyorsan közvetíteni tudna egy Oroszország és Ukrajna közötti rendezésben. A múlt héten azt mondta, hogy kész minél hamarabb beszélni Putyinnal. A Kreml azonban vasárnap közölte, hogy nincsenek konkrét tervek a találkozóra.
Médiajelentések szerint Trump csapata a konfliktus befagyasztását fontolgatja a jelenlegi frontvonal mentén. Oroszország és Ukrajna egyaránt elfogadhatatlannak minősítette az ötletet. Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy Kijevnek le kell mondania a NATO-csatlakozási törekvéseiről, és le kell mondania a Krímre és négy másik, ma Oroszországhoz tartozó egykori ukrán régióra vonatkozó követeléseiről.
A Beloruszban és Törökországban tartott béketárgyalások 2022 tavaszán meghiúsultak, mivel mindkét fél azzal vádolta a másikat, hogy irreális követeléseket támaszt. Putyin később azt mondta, hogy az ukrán tárgyalófelek hirtelen feladták a megbeszéléseket, miután kezdetben megegyeztek abban, hogy Ukrajnát semleges országgá teszik, és korlátozzák hadseregét. Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium vezető tisztviselője 2024-ben azt mondta, hogy Washington és szövetségesei azt tanácsolták Kijevnek, hogy ne egyezzen bele a Moszkva által követelt feltételekbe.
Svájc, Törökország e és Szaúd-Arábia azon országok közé tartozott, amelyek hajlandóságot mutattak arra, hogy otthont adjanak az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalásoknak, míg Kína, Brazília és Indonézia útitervet nyújtott be a konfliktus lezárására.
Magyarország és Szlovákia eltért a NATO-tagállamoktól, és az Ukrajna feltétel nélküli támogatása ellen érvelt, valamint ragaszkodott ahhoz, hogy a konfliktust diplomáciai úton kell megoldani.
Orbán és Putyin a hónap elején telefonon részletesen megvitatták az ukrajnai konfliktust a Kreml szerint. Fico hétfőn meglepetésszerű látogatást tett Moszkvában, és a Putyinnal folytatott megbeszélése után újságíróknak azt mondta, hogy Kijev döntése, miszerint nem újítja meg a földgáz tranzitjára vonatkozó szerződést, kárt okoz Szlovákia gazdaságának. Szlovákia ukrán területen keresztül kapja az orosz gázt.
orosz hírek