Didier Reynders igazságügyért felelős uniós biztos a Bloombergnek nyilatkozva azt mondta, hogy
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG NAGYON RÖVID IDÉN BELÜL AKTIVÁLJA A JOGÁLLAMI MECHANIZMUST. JELEN ESTBEN EZ AZT JELENTI, HOGY LEGFELJEBB NAPOK VAGY HETEK KÉRDÉSE A DOLOG.
A jogállamisági mechanizmus az EU atombombája a korrupt kormányok ellen: ennek az eszköznek a segítségével az EU-források visszatarthatók, amennyiben a jogállamiság szabályainak be nem tartásának révén az EU pénzügyi érdekei veszélybe kerülnek.
A mechanizmust elsősorban Magyarország és Lengyelország esetében alkalmazhatják. Ha ez nem lenne elég:
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG TOVÁBBRA SEM LÁT GARANCIÁT ARRA, HOGY A HELYREÁLLÍTÁSI ALAPOKBÓL SZÁRMAZÓ PÉNZEKET UGYANEZEN ORSZÁGOK KORRUPT KORMÁNYAI NEM LOPNÁK EL, EZÉRT BLOKKOLJÁK A KIFIZETÉSEKET.
Magyarország esetében 7,2 milliárd, Lengyelország esetében pedig 36 milliárd euróról van szó.
A jogállamisági mechanizmus nemcsak erre a forrásra terjed ki, hanem a hétéves költségvetésből származó, ennél lényegesen nagyobb összegre is. Reynders az interjúban azt is mondta, hogy
JELENLEG A LEHETŐ LEGERŐSEBB FÁJLT PRÓBÁLJÁK FELÉPÍTENI A REAGÁLÁSHOZ.
Ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottság nem várja meg annak a pernek a végkimenetelét, amelyet a magyar és a lengyel kormány kezdeményezett az Európai Bíróságon, kérve a jogállamisági rendelet megsemmisítést. Abban az ügyben múlt héten tartott tárgyalást a bíróság, a főtanácsnoki véleményt december 2-én ismertetik, az ítélet pedig jövő év elejére várható.
Forrás: Ellenszél Facebook