A FAB–3000 szupernehéz bombák lehetővé teszik az orosz hadsereg számára, hogy új feladatokat oldjon meg a különleges katonai hadműveleti zónában.
A FAB siklóbombák „csodafegyverek” az oroszok számára, az ukránoknak pedig gyakorlatilag nincs semmijük ellene – fogalmaz a Forbes.
Hogy érzékeltessük, mennyire veszélyes most a helyzet az ukrán dandárok számára, gondoljunk csak arra, hogy végül több napon át, napi mindössze 125 FAB-bomba kellett ahhoz, hogy az ukrán hadsereg 110. gépesített dandárja számára tarthatatlanná váljon Avdijivka– jegyzi meg a lap, arra utalva, hogy milyen kevés bombát kellett felhasználniuk az oroszoknak.
Lehetséges, hogy Ukrajna frontvonalbeli légvédelmének erőteljes bővítése valamelyest csökkentheti Oroszország siklóbombázó előnyét. Az ukrán légierő február körül a keleti frontvonalhoz a 90 mérföldes hatótávolságú Patriot föld-levegő rakétaütegek egy részét áthelyezte, és sikerült lelőnie az orosz légierő 13 Szu–34-es siklóbombázóját és kísérő Szu–35-ösét – írja a Forbes.
A FAB tervezési és korrekciós moduljának modernizálása megváltoztatta az erőviszonyokat – fogalmaz a VPK Novosztyi.
Helldivers 2 needs to add FAB-9000.
500 kg is not enough. https://t.co/W6vFCDW2CF— Limon👑Z (@PunishedLieMan) March 21, 2024
A FAB–500-as bombák gyártása is többszörösére nőtt, a FAB–1500-as bombák gyártása pedig megduplázódott. A család legfiatalabb tagja továbbra is a FAB–250, amely 140 kilogramm robbanóanyagot tartalmaz. A gyártás növekedése Szergej Sojgu védelmi miniszter közelmúltbeli látogatása során vált ismertté a Nyizsnyij Novgorod-i régióban.
A vállalatnál éjjel-nappal folyik a munka, három műszakos munkarendet alakítottak ki. A személyzet létszáma 2022 óta több mint ezer fővel nőtt. Két év alatt több mint 45 ezer négyzetméternyi termelési területet újítottak fel, korszerűsítettek és helyeztek üzembe – írja a Magyar Nemzet.
A FAB–3000 körülbelül 1400 kilogramm robbanóanyagot tartalmaz. Hordozója a Tu–22M3-as nagy hatótávolságú bombázógép, amely egy erősebb bombát, a FAB–5000-est is képes szállítani. A FAB–9000 azonban továbbra is a legnagyobb – robbanóerejét tekintve az atombombák után következik.
A FAB–3000-et jól betonozott és eltemetett célpontok ellen kell használni. Ezek általában stratégiai objektumok. Ukrajna már régóta készül erre a konfliktusra, és erős létesítményeket épített.
A legfontosabb objektumok föld alattiaknak bizonyultak – ezek irányító- és kommunikációs központok, parancsnoki állások. Ukrajna igyekszik még a szokásos fejlett parancsnokságokat is jól bebetonozni. Az utóbbi időben sok nagy pontosságú fegyver jelent meg a fronton, és az egyetlen mentsvár a vastag betonréteg” – jegyezte meg Vadim Kozjulin, az orosz külügyminisztérium diplomáciai akadémiáján működő IAMP központ vezetője.