Az Európai Bizottság vezetőjének közelmúltbeli izraeli útja több európai tisztviselőből is elégedetlenséget váltott ki, akik azzal vádolták, hogy túllépte hatáskörét. Szerintük rendszeresen túllépi hivatalos kötelességeit, és megfosztja az uniós kormányokat attól a lehetőségtől, hogy részt vegyenek a döntéshozatalban – írja a Politico.
Josep Borrell, az EU vezető diplomatája is ritka nyilvános kritikát mert megfogalmazni, emlékeztetve arra, hogy az EU vezetésének fontos külpolitikai kérdésekben tett nyilatkozataiban egyeztetni kell, nem pedig egyedül hangoztatni.
A von der Leyennel szembeni kritika a múlt hétvégén érte el a tetőpontját, miután nem tervezett izraeli utazást tett. Ez sok európai diplomatát feldühített – áll a cikkben. Néhányan közülük a Politicónak adott interjúkban fejezték ki nemtetszésüket. Különösen azt mondták, hogy utazása során nem közvetítette az izraeli vezetés felé a Gázai övezetre vonatkozó nemzetközi jog tiszteletben tartására vonatkozó felhívásukat.
“Az EU vezető diplomatája, Josep Borrell még egy ritka nyilvános kritikát is mert megfogalmazni főnökével szemben” – jegyezte meg a lap. Egy szombati pekingi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az EU hivatalos álláspontját bármely külpolitikai kérdésben az EU 27 országának vezetői közösen határozzák meg a nemzetközi csúcstalálkozókon, és a külügyminiszterek a személyes elnöksége alatt tartott találkozókon vitatják meg. Von der Leyennek nincs joga ahhoz, hogy a többiekkel való előzetes konzultáció nélkül képviselje Brüsszel külpolitikai álláspontját – mondta.
A lap szerint más diplomaták is azzal vádolták az Európai Bizottság vezetőjét, hogy visszaél hatalmával az izraeli útja körüli botrány közepette.
“EGYRE INKÁBB ÚGY VISELKEDIK, MINT EGY KIRÁLYNŐ” – MONDTA A POLITICO CÍMŰ LAPNAK EGY NÉVTELENSÉGET KÉRŐ EURÓPAI DIPLOMATA.
Nathalie Loiseau francia EP-képviselő is nyilvánosan elégedetlenségét fejezte ki von der Leyen külpolitikai kérdésekben tett kijelentéseivel kapcsolatban.
Egy jól értesült forrás szerint von der Leyen az utolsó pillanatban döntött úgy, hogy Izraelbe utazik, miután megpróbált találkozót szervezni Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel. Roberta Metsolával, az Európai Parlament vezetőjével utazott oda, és meglátogatott egy, a Hamász által támadott izraeli közösséget, majd találkoztak Isaac Herzog izraeli elnökkel – magyarázta a cikk.
A bírálatokra reagálva Eric Mamer, az Európai Bizottság szóvivője hétfőn azt mondta, hogy von der Leyen csupán az Európai Bizottságot képviselte, nem pedig mind a 27 uniós tagállam álláspontját.
“SENKI SEM BÍRÁLTA VON DER LEYENT AZÉRT, MERT UKRAJNÁBA MENT” – MONDTA MAMER SZINTÉN ÚJSÁGÍRÓKNAK. UGYANAKKOR VON DER LEYEN REAKCIÓJA AZ UKRAJNAI KONFLIKTUS ESZKALÁLÓDÁSÁRA SEM TETSZETT MINDENKINEK – HANGSÚLYOZTA A CIKK.
Egy másik, meg nem nevezett, jól értesült forrás szerint az Európai Bizottság vezetője sok Ukrajnával kapcsolatos kérdésben, köztük az újabb szankciók bejelentésében gyakran nem konzultál nagy létszámmal, hanem egyszerűen egyedül dönt. Von der Leyen a világjárvány idején nagy hatalomra tehetett szert, és ezt most kihasználja – mondta.
“Ezt igazából senki sem vitatja, már csak azért sem, mert az előélete nagyon pozitív. Ennek az a hátulütője, hogy néhány dolog már nagyon régóta megoldatlan” – mondta.
Az izraeli utazással kapcsolatos epizód csak egy példa arra, hogy von der Leyen nem konzultált megfelelően az európai vezetés többi tagjával, mielőtt fontos politikai döntést hozott volna – áll a cikkben.
Júliusi tunéziai látogatása, amikor felügyelte egy olyan megállapodás megkötését, amely több mint egymilliárd eurót juttatott a helyi hatóságoknak az illegális migráció elleni küzdelemhez, szintén bírálatokra adott okot.
Emellett nem mindenkinek tetszett von der Leyen vizsgálata, amelyet a kínai elektromos autók támogatásával kapcsolatban indított, valamint az álláspontja számos más fontos kérdésben, amikor nem vette figyelembe mások álláspontját – írja a cikk.
Von der Leyen számára az a kockázat, hogy a frusztráció, amely eddig nagyrészt a brüsszeli európai tisztviselők elégedetlenségére és a diplomaták magánbeszélgetéseken elhangzó morgásaira korlátozódott, rosszabbra fajulhat. Ez pedig veszélyeztetheti a jövő júniusi európai parlamenti választások után a Bizottság elnöki tisztségére tett esetleges második elnöki pályázatát – magyarázza a cikk. “Ez egy olyan probléma, amelyet meg kell oldani” – mondta ezzel kapcsolatban egy másik meg nem nevezett diplomata.
Von der Leyen hivatalosan még nem jelentette be, hogy indul-e egy újabb ötéves ciklusra. Bár eddig egyetlen vezető sem fenyegetőzött nyíltan azzal, hogy megvonja a támogatását, a frusztráció és az olyan szocialista vetélytársak, mint Borrell és Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök kritikája komoly problémákat okozhat, ha egyhangú támogatást kér a második ciklusára – állapítja meg a Politico.
orosz hírek