Még megállíthatnánk a klímakatasztrófát – állítják a tudósok
A Zürichi Egyetem kutatócsoportja, Tom Crowther professzor vezetésével komoly mérések és átfogó elemzések alapján jutott arra a következtetésre, hogy az egyre vészesebben közelgő klímakatasztrófa elkerülésére a jelenlegi legolcsóbb, és leghatékonyabb megoldás – a faültetés.
Azt, hogy a fák milyen fontos szerepet játszanak a levegőben lévő káros anyagok csökkentésében, eddig is tudtuk. A kőolaj-alapú, globális gazdaság széndioxid-kibocsátásának 28 százalékát a fák alakítják át az emberi élet számára nélkülözhetetlen oxigénné.
A zürichi kutatók azt számították ki, mennyi fa, és pontosan milyen területeken kellene ahhoz, hogy a légkör egyre durvább mérgezését, és az ebből következő globális felmelegedést megállítsuk.
Arra a következtetésre jutottak, hogy a Földön 1,7 milliárd hektárnyi szabad terület van, amely minden probléma nélkül teleültethető fákkal (tehát nem mezőgazdasági terület, és nem lakott). Ez az Egyesült Államok és Kína teljes területe együttvéve, bolygónk szárazföldjeinek pedig 11 százaléka.
Természetesen van, ahová több fát lehet telepíteni – érdekes módon a szakértők szerint a trópusi területeket szinte 100 százalékban fásítani lehetne. Másutt ki kellene kerülni például a legelők nagy részét, de nem teljesen, hiszen a fák a legelők földjének tápanyagellátására is pozitív hatással vannak.
„Ennek az egésznek semmi köze nincs ahhoz, hogy mondjuk Donald Trump elnök hisz-e a klímaváltozásban, vagy hogy a tudósok ki tudnak-e fejleszteni olyan speciális gépeket, eszközöket, amelyek csökkentik a levegő széndioxid-tartalmát.
A faültetés a világ egyik legolcsóbb és legegyszerűbb művelete, ha mindenhol elkezdenénk, most azonnal, néhány évtized alatt nullára csökkenthetnénk a Föld károsanyag-kibocsátását” – idézi Tom Crowther professzort a The Guardian.
A kérdés csak az: hogyan lehet az embereket és a döntéshozókat az egész Földön rávenni arra, hogy fákat ültessenek. Több milliárd fát, együtt, a világ minden arra alkalmas részében.
A kutatók hat országot jelöltek meg az újraerdősítés „gócpontjaiként”: Oroszország (151 millió hektár), Egyesült Államok (103 millió hektár), Kanada (78 millió hektár), Ausztrália (58 millió hektár), Brazília (50 millió hektár) és Kína (40 millió hektár) – írta az MTI.
A szakemberek ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a kulcs most a gyorsaság, ugyanis a bolygó melegedésével párhuzamosan fogynak az erdősíthető területek a trópusokon.
„Ugyancsak kulcsfontosságú, hogy védjük a már létező erdőterületeket, további klímavédelmi intézkedéseket tegyünk és folyamatosan csökkentsük a fosszilis tüzelőanyagok használatát” – hangsúlyozta Crowther.
Más kutatók szerint azonban a tanulmány „túl szép ahhoz, hogy igaz legyen”.
Az Oxfordi Egyetemen dolgozó Myles Allen szerint az újraerdősítés csupán egyike a leghatékonyabb stratégiáknak és semmiképpen sem az elérhető legjobb megoldás a klímaváltozás problémájára, messze elmarad ugyanis a fosszilis tüzelőanyagokból eredő kibocsátás zéró szintre csökkentésétől.
Megint mások túlzónak érzik az ültetett fák szén-dioxid-elnyelő képességével kapcsolatos becsléseket.