Még nagyobb botrány lehet a katari világbajnokságból, az EP is megszólalt
Az Európai Parlament sem elégedett azokkal a hírekkel, amiket a katari világbajnokság megrendezése kapcsán hall.
A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) súlyos kárt okozott a labdarúgás nemzetközi megítélésének és hitelének, mert Katar úgy nyerte el a labdarúgó világbajnokság rendezési jogát, hogy hiteles források szerint többeket megvesztegettek a szövetségben, ahol elharapódzott, rendszerszintű és mélyen gyökerező a korrupció – állapította meg az Európai Parlament csütörtöki plenáris ülésén elfogadott állásfoglalás.
Az állásfoglalást megszavazó uniós parlamenti képviselők felháborítónak tartják, hogy a világbajnokság infrastrukturális kereteinek kialakítása során, több ezer elsősorban a katari építőiparban dolgozó vendégmunkás vesztette életét vagy sérült meg. A képviselők egyben arra is felszólították a FIFA-t hogy vállaljon részt az elhunyt munkások családjainak nyújtandó kárpótlásból.
Az állásfoglalás üdvözölte, hogy a katari kormány a munkavállalói biztosítási alapon keresztül 320 millió amerikai dollárt térített vissza a bérekkel kapcsolatos visszaélések áldozatai számára – akiknek nagy része külföldi, mert a becslések szerint a több mint két millió külföldi munkavállaló Katar teljes munkaerejének 94 százalékát teszi ki.
Az egyéb visszaélések is szóba kerültek
A képviselők azonban sajnálatosnak tartják, hogy munkavállalók milliói és családjaik továbbra is ki vannak zárva a visszatérítésből, és azt kérik, hogy az alapot terjesszék ki úgy, hogy az a világbajnoksághoz kapcsolódó munkálatok kezdete óta ott dolgozó összes munkavállalóra kiterjedjen, magában foglalva valamennyi halálesetet és a munkavállalók emberi jogaival kapcsolatos egyéb visszaéléseket.
Az EP által elfogadott jelentés elítélte továbbá azt, hogy a katari jogszabályok értelmében az LMBTI-közösséghez tartozó embereket vádemelés vagy tárgyalás nélkül hat hónapig ideiglenesen fogva lehet tartani. Az állásfoglalás emellett felszólítja Dohát, hogy erősítse meg a nemek közötti egyenlőséget, fokozza a nők jelenlétét a munkaerőpiacon.
Az uniós parlament felszólította a nagy nemzeti labdarúgó szövetséggel rendelkező uniós tagállamokat – elsősorban Németországot, Franciaországot, Olaszországot és Spanyolországot – hogy gyakoroljanak nyomást az Európai Labdarúgó Szövetségre (UEFA) és a FIFA-ra, hogy alapvető reformokat hajtsanak végre. Az állásfoglalás szerint a reformok között szerepelnie kellene a világbajnokságok szervezési jogának odaítélésére vonatkozó demokratikus és átlátható eljárások bevezetésének, valamint az emberi jogi kritériumok szigorú végrehajtásának a fogadó országokban.
(MTI)