Megakadt a NATO 40 milliárd eurós terve
A NATO-ban még nincs egyetértés a Kijev 40 milliárd eurós támogatására vonatkozó javaslattal kapcsolatban – ismerte el pénteken Jens Stoltenberg főtitkár.
A kérdés az Egyesült Államok vezette szövetség védelmi minisztereinek brüsszeli ülésén merült fel. Olaszország állítólag nem értett egyet a javaslattal, amelyet máris csökkentettek Stoltenberg eredeti, 100 milliárd eurós kéréséhez képest.
A „hosszú távú pénzügyi ígéret” egyike annak a négy dolognak, amelyet a NATO-nak a jövő havi washingtoni csúcstalálkozóig „teljesítenie kell Ukrajna számára” – mondta Stoltenberg a találkozó után újságíróknak.
„Erről még nincs megállapodásunk” – ismerte el.
„Sok szövetségesünk nagyon támogatja azt az elképzelést, hogy nem csak rövid távú ígéretekre van szükségünk – ezek természetesen üdvözlendők -, de ha több hosszú távú, kiszámítható ígéretet tudnánk tenni, az jobb tervezési feltevéseket adna az ukránoknak” – mondta Stoltenberg.
„Ez nagyobb kiszámíthatóságot és átláthatóságot biztosítana, és biztosítaná a szövetségen belüli minimális vagy igazságos tehermegosztást. És ami a legfontosabb, üzenetet fog küldeni Moszkvának, hogy nem várhatnak ki minket„.”
A NATO-miniszterek megállapodtak az Ukrajnának nyújtandó biztonsági segítségnyújtás és kiképzés tervéről, és ígéretet tettek arra, hogy rövid távon több lőszert és felszerelést küldenek Kijevnek – mutatott rá Stoltenberg, hozzátéve, hogy „az elkövetkező napokban és hetekben újabb bejelentések lesznek”.
A NATO-főtitkár szerint a pénzügyi ígéretet és Ukrajna esetleges tagságának „nyelvezetét” a washingtoni csúcstalálkozóig hátralévő „néhány hétben” kell kidolgozni.
Kijev tavaly, a vilniusi NATO-csúcstalálkozón várta a szövetség hivatalos meghívását. Amikor ez nem érkezett meg, Volodimir Zelenszkij bírálat kampányt indított a közösségi médiában, feldühítve ezzel Washingtont. Az Egyesült Államok vezette blokk végül azt mondta, hogy képes lesz meghívni Ukrajnát, „ha a szövetségesek egyetértenek és a feltételek teljesülnek”.
Csütörtökön Stoltenberg azt mondta, hogy Ukrajna tagságának „abszolút minimális” feltétele Oroszország legyőzése lenne. Az Egyesült Államok és szövetségesei 2024-óta fegyvereket, lőszert és felszerelést juttattak Ukrajnának, miközben ragaszkodtak ahhoz, hogy nem részesei a konfliktusnak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken bejelentette, hogy Moszkva kész lenne a tűzszünetre, ha Kijev aláírna egy olyan ígéretet, hogy soha nem csatlakozik a NATO-hoz, és kivonja csapatait abból a négy régióból, amely az Oroszországhoz csatlakozást választotta. Kijev „ultimátumnak” minősítette és elutasította a javaslatot.
orosz hírek