EurópaVilág

Megérkeztek a frontra Észak-Korea brutális monstrumai

Hirdetés

Novemberben még Szibériában kapták lencsevégre, mára felvételek bizonyítják, hogy a fronton is megjelentek Észak-Korea brutális, 170 mm-es önjáró tüzéreszközei. Az M-1989 Kokszan lánctalpasa a világ egyik legnagyobb önjáró tarackja. A típus pontosság tekintetében nem versenyezhet a nyugati tüzéreszközökkel, ugyanakkor hagyományos lövedékeket képes 40-60 kilométeres távolságba eljuttatni, precíziós rakétameghajtású lövedékekkel pedig 70-80 kilométeres hatótávolságot is elérhet, ami miatt már fájhat az ukránok feje.

2024 decemberében különös felvetélek árasztották el az internetet.

A közösségi médiában gyorsan terjedő képek azt bizonyították, hogy Észak-koreai gyártmányú M1989 Kokszan önjáró tüzérségi eszközöket szállítottak valahol Oroszország belső területein. A képek tanúsága szerint orosz vasúti szerelvényeken mozgatták az ázsiai monstrumokat, amelyek – kétség nem fért hozzá, hogy előbb-utóbb feltűnnek majd a fronton, azaz a világ egyik legnagyobb hagyományos tüzérségi rendszere is hadrendbe állhat az orosz-ukrán háborúban.

2025 elején meg is érkeztek az első fényképes bizonyítékok: a frontvonal közelében találtak olyan rejtekhelyet, ahol az észak-koreai tarackokat állomásoztatták. Habár pontos bevetési helyük még nem ismert, ukrán és nemzetközi szakértők szerint valószínű, hogy az oroszországi Kurszk környékén vagy már Ukrajna területein vetették be a méretes tüzéreszközöket.

„Az ukrán katonai hírszerzés jelentése szerint Észak-Korea 50 darab M-1989 Kokszan 170 mm-es lánctalpas önjáró löveget szállított Oroszországnak, ami új szakaszt jelöl a phenjani támogatásban Moszkva ukrajnai háborús erőfeszítései során. Az információt 2024. november 16-án hozták nyilvánosságra” – írta meg a novemberben a katonai hírekkel foglalkozó Army Recognition.

„Ez egy 170 mm-es észak-koreai Koksan önjáró Krasznojarszkban, Szibéria közepén. Nem kétséges, hogy Nyugat felé jön és az se nagyon, hogy nem orosz katonák fogják kezelni” – ezt Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő posztolta közösségi oldalán egy fénykép alá, amelyen az említett harcjármű látható vasúton szállítva. A szakértő azt is hozzáfűzte, az orosz tüzérség után az észak-koreai a legnagyobb a világon – 10 ezer darab körül. Tehát elméletileg adhatnak sokat – többet, mint az EU és az USA együttvéve, ráadásul katonákkal együtt. A mennyiség persze nem jelent minőséget, de ez hatalmas szám.

Az M1989 Kokszan tarackok az M1978-as korai modell fejlesztett változatai, amelyeket az 1980-as évek végén kezdtek rendszeresíteni. A világ egyik legnagyobb hatótávolságú hagyományos tüzérségi rendszereként tartják számon. 170 mm-es lövegük képes 40-60 kilométeres távolságba hagyományos lövedékeket eljuttatni, míg precíziós rakétameghajtású lövedékekkel 70-80 kilométeres hatótávolságot is elérhetnek. Az eszköz fontos szerepet játszik Észak-Korea stratégiájában, mivel képes Dél-Korea fővárosát, Szöult is fenyegetni.

Hirdetés
Hirdetés

Az M1989-es modell számos fejlesztésen esett át az elődjéhez képest: integrált lőszertárolóval, javított mobilitással és valószínűleg fejlettebb tűzvezetési rendszerekkel rendelkezik. Ugyanakkor ezen rendszerek még mindig elmaradnak a modern nyugati tüzérségi eszközök, mint például a német PzH 2000, az amerikai M109A7 Paladin vagy a dél-koreai K9 Thunder technológiai színvonalától. Ezek a nyugati rendszerek GPS-alapú irányítást, fejlett ballisztikai számításokat és időzített lövedékeket alkalmaznak, amelyek jelentősen növelik a pontosságot és hatékonyságot.

Észak-Korea és Oroszország közötti katonai együttműködés egyre szorosabbá válik, amit az M1989 Kokszan tarackok szállítása is alátámaszt. Ez a lépés arra utal, hogy Phenjan hajlandó aktívan támogatni Moszkvát az ukrajnai konfliktusban, akár jelentősebb méretű fegyverszállítmányokkal is. Habár ezek a fegyverek nem érik el a modern nyugati rendszerek színvonalát, méretük és tűzerejük miatt jelentős kihívást jelenthetnek az ukrán erők számára.

A konfliktus további eszkalációja szempontjából érdemes figyelemmel kísérni, hogy Észak-Korea milyen további katonai segélyt nyújthat Oroszországnak, és ezek hogyan befolyásolhatják az ukrajnai háború menetét.

Demokrata

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!