Megjelent a rettegett halálkereszt az euró-forint felett
A forint múlt heti hirtelen erősödésének, illetve a több hónapja tartó erősödő trendnek köszönhetően a mai napon megjelent a halálkereszt az euró-forint árfolyam felett.
Ez önmagában növeli a hazai fizetőeszköz további erősödésének esélyét, azonban nem jelent garanciát a jövőbeli árfolyammozgásra nézve. Igaz, a legutóbbi két alkalommal, amikor bekövetkezett, másfél-két hónap alatt mintegy 3%-ot tudott erősödni a forint az euróval szemben.
Múlt héten három nap alatt több mint 2%-ot erősödött a forint az euróval szemben, amivel új hét hónapos csúcsra került az árfolyam. Bár ez a 2%-os elmozdulás nem tűnik elsőre olyan nagynak, az elmúlt hónapok mozgását elnézve kiemelkedő volt.
2019.01.18 16:47 Elképesztő erőben van a forint – Tavaly nyár óta nem csinált ilyet
A hazai fizetőeszköz hirtelen erősödését Nagy Márton MNB-alelnök múlt hét szerdai nyilatkozata váltotta ki, amelyben gyakorlatilag megágyazott a monetáris politika rövid időn belül elkezdődő normalizációjának.
2019.01.17 10:55 Óriási fordulat készül az MNB-nél – Jöhet a 320 alatti forint?
A múlt heti lendület azonban elfogyott, legalábbis ezen a héten nem tudott tovább menni a forint, a kurzust megfogta a 317,5-ös szint környéke.
Ebben fontos szerepet játszhatott az, hogy a hazai fizetőeszköz hirtelen és jelentős erősödése miatt az RSI momentumindikátor értéke a napos grafikonon nagyon megközelítette a forint szempontjából túlvettséget jelző tartományt, ami önmagában növeli egy rövid távú korrekció esélyét. A múltbéli tapasztalatok azt mutatják, hogy amikor ilyen alacsonyra esett az RSI értéke, akkor utána gyengülés következett, vagy legalábbis rövid távon nem tudott tovább menetelni a forint.
Az RSI persze önmagában nem garancia arra, hogy vége a forint menetelésének, két okból sem.
- Egyrészt egy erős fundamentális támogatást kapott a múlt heti Nagy Márton-nyilatkozattal. Amennyiben a jegybank jól látja az erősödő inflációs folyamatokat, és elkötelezett a célja fenntartása mellett, ezzel összhangban pedig rövid időn belül elkezdi szigorítani a monetáris kondíciókat, az tovább segítheti a hazai fizetőeszköz felértékelődését.
- Másrészt az RSI értéke anélkül is lassan eltávolodna a túlvettséget jelző szinttől, hogy jelentősen gyengülnie kéne a forintnak. Elég egy rövid ideig tartó oldalazás – ha úgy tetszik, egy kis „pihenés”, hogy javuljon a forint erősödése szempontjából a technikai kép.
Ez a forint erősödése szempontjából támogató lehet, ugyanis a legutóbbi két alkalommal, amikor ilyen történt, a hazai deviza több hetes felértékelődése következett.
- 2017. június végén szintén felülről metszette az 50 napos mozgóátlag a 200 napost, ezt követően szűk két hónap alatt mintegy 3%-os erősödött a forint az euróval szemben.
- Ezt megelőzően 2016. augusztus végén ütötte fel fejét hasonló technikai jelenség az euró-forint kurzusban, akkor szűk másfél hónap alatt szintén nagyjából 3%-ot tudott erősödni a hazai deviza.
Meg kell jegyezni, hogy nagyobb devizapárok esetében fontosabb indikátor a halálkereszt, ráadásul egyébként sem garancia a jövőbeli mozgásokra. Ugyanakkor tény, hogy sokak által figyelt alakzatról van szó, így érdemes nyomon követni.
Ha szabad neki hinni, akkor nincs még vége a forint (rövid távú) menetelésének.
Forrás: portfólió