Megjött Joe Biden hatalmas koronavírus-mentőcsomagja
1900 milliárd dolláros gazdasági mentőcsomag elfogadását szeretné elérni a megválasztott amerikai elnök, Joe Biden – derült ki csütörtök este. Ez a koronavírus-járvány gazdasági sokkhatásainak enyhítését szolgálná, többek között direkt támogatáson keresztül: minden amerikai háztartásnak 1400 dollárt adna.
A közvetlen pénzügyi juttatás mellett Biden a tesztelés felpörgetését és a védőoltások terjesztését szeretné még elérni a csütörtökön ismertetett terveivel. A mentőcsomag tartalma a következő:
- 1400 dollár (413 ezer forintnak felel meg) közvetlen kifizetés a háztartásoknak, így ez a juttatási forma a decemberi 600 dollárral együtt már fejenként 2000 dollárra hízna.
- A szövetségi heti munkanélküli ellátást 400 dollárra emelné és meghosszabbítaná szeptemberig.
- A szövetségi minimálbért 15 dollárra emelné óránként.
- A kilakoltatási moratóriumot szeptember végéig meghosszabbítaná.
- 350 milliárd dollárnyi támogatást juttatna az állami és helyi kormányzatoknak.
- 170 milliárd dolláros támogatás az óvodai, iskolai és felsőfokú oktatási intézmények számára.
- 50 milliárd dollár koronavírus-tesztelésre.
- 20 milliárd dollár a nemzeti vakcinaprogramra.
- A gyermekek után járó adójóváírás teljes visszatérítése és a jóváírás mértékének emelése gyermekenként 3000 dollárra (6 év alatti gyerekek esetén 3600 dollárra).
Érdemes megemlíteni, hogy a most ismertetett terv az első a korábban már jelzett két nagy intézkedéscsomag közül, amelyet Joe Biden megválasztott elnök az elnökségének első hónapjaira ígért. Bidenhez közel álló források szerint a második csomag februárban várható, ebben hosszú távú célokkal fog foglalkozni: munkahelyteremtés, infrastrukturális reform, klímaváltozás elleni küzdelem, faji egyenlőség előmozdítása lesz a fókuszban.
Értesülések szerint a hamarosan hivatalba lépő elnök továbbra is támogatja a 10.000 dolláros diákhitel-elengedést.
Biden környezetéből azt mondják, hogy a mentőcsomag nagyon gyors jóváhagyását szeretné elérni a Kongresszusban, azonban az intézkedéstervben vannak olyan lépések is (például a minimálbér emelése), amelyeket korábban a republikánus döntéshozók egyértelműen elutasítottak. Ezért kérdéses, hogy mely lépésekből lehet a közeljövőben jogszabály.
Forrás: portfolio