Meglepő figyelmeztetést adott ki a WHO: készpénzzel is terjedhet a vírus
Meglepő figyelmeztetést adott ki az Egészségügyi Világszervezet.
Eszerint a készpénz használata is terjesztheti a koronavírust.
A nemzetközi szervezet azt tanácsolja hogy mindenki rendszeresen mosson kezet a készpénz használata után, mivel a koronavírus, vagy ahogy hivatalosan „szólítják”, a COVID-19 több napig „minden más felülethez hasonlóan” megmaradhat a bankjegyek felszínén is.
A WHO azt tanácsolja, hogy az emberek lehetőleg kerüljék a készpénz használatát, s ha csak tehetik kártyával vagy bármiféle más digitális eszközzel fizessenek.
A legfrissebb adatok szerint a vírus által megfertőzött emberek száma világszerte összesen már meghaladja a 100 000-et, és az Antarktisz kivételével minden kontinensen vannak már betegek.
A múlt hónapban mind Kína, mind Dél-Korea megkezdte a használt bankjegyek fertőtlenítését és a forgalomból való időleges kivonását.
A bankok ultraibolya fényt vagy magas hőmérsékletet használnak a a bankjegyek sterilizálására, majd 14 napig lezárják és időlegesen kivonják a forgalomból a bankjegykötegeket, mielőtt újra forgalomba hozzák őket.
Kína központi bankja 4 milliárd jüan értékben új bankjegyeket bocsátott ki és a fertőzés gócpontjának számító Hubei tartományban teljes pénzcserét hajtottak végre.
A Bank of England elismerte, hogy a bankjegyek „baktériumokat vagy vírusokat hordozhatnak”, de nem rendeltek el hasonló intézkedéseket.
Kérdés, hogy az európai központi bank hajlandó lesz-e például Olaszország fertőzött területein hasonló pénzcserére, illetve a bankjegyek fertőtlenítésére vagy a forgalomból való időleges kivonására.
„Nem elsősorban a levegőben, inkább a tárgyak, felületek közvetítésével terjed ilyen gyorsan az új koronavírus”– állította korábban az amerikai járványügyi központ igazgatója.
Dr. Robert Redfield, és hozzátette: a réz- és acélfelületeken két órán át, más felületeken pedig még tovább is életképes maradhat az új koronavírus. Nem véletlen, hogy minden egészségügyi szakember a gyakori és alapos kézmosást ajánlja legfontosabb óvintézkedésként – ugyanúgy, mint az influenza esetén.
Két órán át is életképes lehet a fémfelületeken a kínai koronavírus, más felületeken pedig még tovább is. Erre kínál megoldást egy, magyar szakemberek által kifejlesztett bevonat, mely megakadályozza a vírusok, bacilusok és gombák megtapadását.
Budapesten már sok járművön alkalmazzák: metrószerelvényeken, Combino villamosokon, HÉV-eken és a mozgólépcsők korlátjain is.
A bevonat nem engedi megtapadni a vírust.
„3 éves munkával sikerült egy olyan bevonatot létrehozni, mellyel a kárpittól a fémen, a műanyagon és a gumin át az üvegig bármilyen felület kezelhető, s azon onnantól kezdve, akár egy éven át semmilyen gomba, baktérium és vírus, így az új koronavírus sem képes megtapadni„– mondta a RipostnakLehoczky Péter, a Resysten Medical Kft. egyik tulajdonosa. A kizárólag természetes anyagokat tartalmazó, színtelen-szagtalan anyag molekuláris szinten épül be a kezelt felületbe, és akár egy éven át is képes természetes vagy mesterséges fény mellett védelmet nyújtani, miközben nem letörölhető.
Ez a szer semmilyen vegyi, illetve allergén anyagot nem tartalmaz, sem a bőrön át, sem belélegezve nem jut az embert szervezetébe, így a kismamákra és a kisbabákra sem jelent veszélyt„-magyarázta Lehoczky Péter.
Az új koronavírus terjedését gátló magyar találmány után már több amerikai, olaszországi és dubaji cég is érdeklődött.
Nagy kérdés, hogy papírfelületen mennyire alkalmazható a magyar találmány. A rendelkezésre álló adatok alapján azonban máris alkalmas lehet a fémpénzek fertőtlenítésére.
Forrás: Ripost