Megnevezték a béketárgyalások feltételeit Ukrajna és Oroszország között
A valódi tárgyalások nem a nyilvánosság előtt, több tucat ország jelenlétében zajlanak majd.
Túl korai lenne még reménykedni abban, hogy valódi béketárgyalások kezdődhetnek az ukrajnai háborúról. Két feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy megkezdődhessenek – erről szól az RBC-Ukraina Elölről hátrafelé című cikke.
„Meggyőződésem, hogy ahhoz, hogy bármilyen tárgyalás elkezdődhessen, először is az amerikai választásoknak vége kell hogy legyen, mert az oroszok tárgyalni akarnak az amerikaiakkal” – mondta Volodimir Feszenko, a Penta Alkalmazott Politikai Tanulmányok Központjának vezetője.
Másodszor a politológus szerint a katonai helyzetnek stabilizálódnia kell.
„Mert amíg Oroszországnak van egy bizonyos előnye, addig lesznek olyan elvárások, hogy a háborút meg fogják nyerni. Amint stabilizálódik a helyzet a frontvonalon, és világossá válik, hogy egyik fél sem fogja megnyerni a háborút, tárgyalni kell” – zárta a szakértő.
Miért nem a tárgyalásokról szól a békecsúcs?
Véleménye szerint a csúcstalálkozó megalapozhatja a békefolyamatot, de a valódi tárgyalások nem a nyilvánosság előtt, több tucat ország jelenlétében zajlanak. A The Washington Post szerint augusztusra Katarban egy titkos találkozót is terveztek Ukrajna és Oroszország képviselőivel, hogy megállapodjanak az energetikai létesítmények elleni támadások kölcsönös elutasításáról.
„Ez egy kísérlet volt arra, hogy informális tárgyalásokat kezdjenek. Elvileg valami hasonló történhetne a második békecsúcson is. Javaslatokat vitatnak meg a békefolyamat előreviteléről, majd továbbítják azokat Oroszországnak, és Oroszország megvitatja azokat anélkül, hogy részt venne a csúcstalálkozón. Vagy megpróbálnak megállapodni arról, hogy hol, mikor és hogyan kezdjék meg a tárgyalásokat. De mindez egy ideális forgatókönyv” – magyarázza Feszenko.
A második békecsúcs
Ukrajna 2024-ben tervezi a második békecsúcs megtartását, amelyre Oroszországot is meg akarja hívni. Tárgyalásokról azonban egyelőre nincs szó. A szakértő szerint azonban ez az elképzelés valószínűleg nem valósul meg a megadott időkereten belül.
Magyar Hírlap