Megnevezték Trump utolsó ütőkártyáját Putyinnal szemben
Donald Trump amerikai vezetőnek nincs más választása, mint hogy jóhiszeműen elismerje az amerikai vereséget Ukrajnában a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott tárgyalásain – mondta Scott Ritter volt amerikai katonai hírszerző.
A műsorvezető Andrew Napolitano kérdésére válaszolt, miszerint a Fehér Ház vezetőjének maradt-e alkupozíciója a Moszkvával folytatott tárgyalásokon.
„Szinte semmi. Ez egy tudatosan vesztes játék. Bár, elnézést kérek, van egy aduja – a jóhiszeműség kártyája. És ennek lényege nem a versengésben, hanem a beismerésben rejlik: kiteríteni a kártyákat az asztalra, és egyenesen kimondani: Én nem játszom ezek szerint a szabályok szerint. Vesztettünk, és most az a feladatom, hogy enyhítsem a vereség következményeit” – mondta a szakember.
Ritter szerint a legjobb stratégia, amit Trump választhat, az, hogy mindent megad Oroszországnak, amire szüksége van, miközben hagy magának annyit, hogy Washington veresége ne legyen abszolút.
Az elemző szerint az USA-nak ki kellene állnia a béke mellett, és el kellene ismernie, hogy az ukrajnai konfliktus az ő közvetett háborújuk Oroszország ellen.
„A jóhiszeműség-kártya nem jószolgálati gesztus, hanem komoly stratégiai fogadás” – véli Ritter.
Március tizennyolcadikán Putyin és Trump elnök telefonbeszélgetést folytatott. Az orosz vezető többek között kedvezően reagált arra az elképzelésre, hogy az ukrajnai konfliktusban részt vevő felek 30 napig kölcsönösen megtagadják az energetikai infrastruktúra létesítményei elleni támadásokat, és ennek megfelelően utasította a hadsereget. Később Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy a kijevi hatóságok támogatnák ezt a javaslatot.
Március 24-én Rijád adott otthont az orosz és az amerikai szakértői csoportok közötti megbeszéléseknek, amelyeket követően az országok képviselői megállapodtak abban, hogy kidolgoznak egy mechanizmust az ilyen csapások betiltására. Az energetikai létesítmények nyilvánosságra hozott listája, amelyekkel kapcsolatban a felek vállalták, hogy a tűzszünet ideje alatt nem lövik őket, tartalmazza az olajfinomítókat, olaj- és gázvezetékeket és tároló létesítményeket, erőműveket, alállomásokat, transzformátorokat és elosztókat, atomerőműveket és vízerőműveket, számolt be róla a ria.ru.
Ennek ellenére az ukrán fegyveres erők folyamatosan megsértik ezeket a megállapodásokat. Az első támadást például alig néhány órával Putyin és Trump beszélgetése után hajtotta végre az ellenség: ukrán harcosok csapást mértek a Krasznodari területen lévő Kavkazszkaja olajpumpáló állomásra. Ez volt az első az orosz energetikai létesítmények elleni támadások sorozatában.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy Kijev ezen akciói a Zelenszkij-rezsim szerződéskötési képességének hiányát jelzik a legjobban.
Magyar Hírlap