Site icon Mai Világ

Megnyíltak a pokol kapui? – Oroszország és Ukrajna is fokozza harcot

Hirdetés

Az ukránoknak sikerült megerősíteni pozícióikat az Oroszországhoz tartozó Kurszki területen, ezt mondta Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök arra kérte a nyugati szövetségeseket, hogy engedélyezzék a nagy ható-távolságú rakéták bevetését orosz területen. Az ukránoknak egy újabb kulcsfontosságú hidat is sikerült felrobbantaniuk. Közben a Donbászban az orosz hadsereg egymás után veszi be az ukrán településeket. A kelet-ukrajnai ipari régióban evakuálják a civil lakosságot.

Hatalmas kráter mutatja Kijev közelében, hogy becsapódott egy orosz ballisztikus rakéta. A támadásban családi házak semmisültek meg. Az oroszok ebben a hónapban immár harmadjára lőttek ki ilyen típusú lövedéket a több mint három és fél milliós ukrán fővárosra, de a rakéták többségét az ukrán légvédelem még a levegőben megsemmisítette.

Ennél jóval intenzívebben bombázza az orosz hadsereg a Donbászt. Ma is tüzérségi tűz alá vették Mirnohradot, ahol több ukrán civil is meghalt. Pokoli ostrom alatt tartják Torecket is, már két irányból behatoltak a településre.

Az Oroszországhoz tartozó Kurszki területen viszont az ukránok könyvelhetnek el harci sikereket. Már műholdas felvétel is bizonyítja, hogy a Szejm folyó fölött az ukránok lebombáztak egy hidat, amely az orosz ellátási útvonalon feküdt. Kijevi közlések szerint az ukrán hadsereg 82 település fölött vette át az ellenőrzést két budapestnyi területen az augusztus 6. óta tartó offenzívában.

A Belgorod és Kurszk elleni ukrán támadás azért is fontos, mert az ottani repülőterekről szállnak fel az orosz bombázók és lőnek bennünket iszonyatos erejű légibombákkal. Az ukránok remélik, hogy a megyeszékhelyet, Kurszkot is el fogják foglalni a csapataink – mondta Olakszandr Kacsura.

Hirdetés

Közben romlik a biztonsági helyzet a zaporizzsjai atomerőműnél, erre figyelmeztet a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség. Legutóbb egy drón csapódott be a létesítmény területén, amelyet az oroszok a teljes körű invázió kezdetén szálltak meg. A NAÜ vezetője aggodalmát fejezte ki, és felszólította az érintett feleket, hogy tanúsítsanak önmérsékletet.

Nemzetközi csapatoknak kellene garantálni a békét az orosz-ukrán háború befejezése után – mondták egybehangzóan az esetek kapcsán a szakértők.

Noha az esetleges tárgyalások még messze vannak, a kurszki betörés óta kiegyenlítettebb harci helyzet egyik következménye a jobb ukrán alkupozíció lehet. A szakértők azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy hosszú távon csak az a megoldás tud működni, amit a nemzetközi közösség mellett a harcoló felek is elfogadnak.

A Washington Post arról írt, hogy megszakadtak a Dohában tartott titkos tűzszüneti tárgyalások az oroszok és az ukránok között a kurszki betörés miatt. Noha a konkrét béketárgyalások ezáltal úgy tűnik messzebb kerültek, a kiegyenlítettebb harci helyzet később azonban indokolhatja, hogy a felek asztalhoz üljenek.

A békéhez az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy valamiféle garanciát kéne adni a nemzetközi közösségnek valamilyen formában– mondtaTálas Péter a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója.

Hirdetés

A harcok tartós befejezéséhez egy olyan megállapodás kell, amit egyrészt mind Oroszország, mind Ukrajna elfogad, másrészt pedig egy vagy több nagyhatalom őrködik felette.

atv nyomán

 

Hirdetés
loading...
Exit mobile version