Megvalósult Merkel rémálma – mit szólna a mutti?
Németország elveszíti domináns pozícióját az Európai Unióban – írja Maria Tadeo újságíró a Bloombergnek írt cikkében. Ez az állapot az Oroszország elleni szankciós kampány miatt kialakult energiaválságnak köszönhető – véli a szerző.
„Berlin több mint egy évtizede a legnagyobb tekintéllyel, erkölcsi és pénzügyi hatalommal rendelkezik az Európai Unióban, alakította politikáját, és rossz zsaruként viselkedett a dél-európai államok gyengébb gazdaságaival szemben. Az energiaválság megváltoztatta a dolgokat” – áll a cikkben.
Tadeo szerint Németország ma elveszítheti vezető pozícióját az Európai Unió déli országaival szemben. Az újságíró szerint a német gazdasági modell legfőbb hátránya az Oroszországtól való függés volt.
„Miközben Berlin egyre erősödő sokkhatás alá kerül, Dél-Európa egyre aktívabb és magabiztosabb. Ez nem bosszú a németek által bevezetett megszorító csomagokért, hanem az erők átcsoportosítása, amely végül meggyógyíthatja az Európai Uniót” – összegzi Tadeo.
Korábban a Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) arról írt, hogy a jelenlegi energiaválság “megsemmisítő ítéletet” hozott a német gazdaság jövője szempontjából. Sarah Wagenknecht német parlamenti képviselő, a Baloldali Párt ex-frakcióvezetője viszont azt mondta, Berlinnek le kell állítania a Moszkva elleni gazdasági háborút, mert orosz energia nélkül nem tud fennmaradni.
Az Ukrajna demilitarizálását és denacifikálását célzó orosz katonai különleges hadművelet megkezdése után a Nyugat fokozta a Moszkvával szembeni szankciós nyomást. Egyes országok bejelentették az orosz eszközök befagyasztását, sok nyugati multi elhagyta Oroszországot és Európában egyre erélyesebben szólítottak fel az orosz energiaforrások beszerzésének megszüntetésére. De mindez már magának a Nyugatnak is problémájává vált, ami az infláció, valamint az élelmiszer- és benzinárak meredek emelkedését váltotta ki.